A történészek és a néprajzkutatók szerint a péntek 13-ához kapcsolódó félelmeket a pénteki naphoz és a 13-as számhoz kötődő sejtelmek és hiedelmek táplálják. Összeszedtünk néhány ezekhez kapcsolódó történelmi tényt és érdekességet.
A tizenhármas szám
Mint oly sok babona, a 13-as szám misztériuma is ókori eredetű. Már a babiloniak is kerülték (Hammurapi oszlopáról például hiányzik a tizenharmadik törvénypont), a rómaiak pedig egyenesen a halál és a pusztulás előjelének tartották a szám feltűnését.
Tizenhárman az utolsó vacsorán (Forrás: Shutterstock)
A 13-as szám misztikuma a keresztény világban is tovább élt, sőt erősödött, bibliai alapot kapott. Az utolsó vacsorán ugyanis épp ennyien ültek asztalhoz, egyesek szerint utoljára maga Júdás.
A babona természetesen ma is tartja magát. A tengerentúlon a mindennapokban is. Amerikában több felhőkarcolóban, hotelben és kórházban az emeletek és szobák számozásánál kihagyták a 13-as számot, de a légitársaságok is mellőzik a 13-as üléssort gépeiken.
Hiányzó emelet (Forrás: Wikipédia)
Sokan nem csak ódzkodnak, egyenesen rettegnek ettől a számtól. Ezt, a már-már kóros félelmet a pszichológia is ismeri. Ez az úgynevezett triszkaidekafóbia.
Történelmi péntekek
Egyesek szerint Ádám és Éva pénteken űzetett ki a Paradicsomból (Forrás: Múlt-kor)
Számos néphit, bibliai történet, hagyomány és téveszme erősítette az emberekben a péntektől való félelmet az elmúlt kétezer évben. Ezen a napon feszítették meg Jézust, de sokak szerint ez a paradicsomi bűnbeesés napja is. Az ókori Rómában, majd a középkorban is péntekenként tartották a kivégzéseket. A néphagyomány szerint ez a gonosz napja. Ilyenkor az emberek, ha csak tehették, nem házasodtak, költöztek új helyre vagy utaztak el otthonról. Kiváltképp igaz volt ez péntek 13-án.
A mai nappal nincs vége
Rossz hír a friggatriszkaidekafóbiásoknak, azaz a péntek 13-ától rettegőknek (igen, ilyen is van), hogy a mai nem az utolsó ilyen szerencsétlen dátum az évben. Decemberben, Luca napja is épp péntekre esik.