2000 és 2001 között Martin Eriksson tartotta a svéd rúdugrórekordot 580 centiméterrel. A hazai bajnokságban háromszor nyert szabadtéren, háromszor pedig fedett pályán, legnagyobb nemzetközi sikereként pedig a 2000-es, genti fedett pályás Európa-bajnokságon – az izraeli Aleksandr Averbukh mögött – ezüstérmet szerzett 570 cm-es teljesítménnyel.
Az idei atlétikai gálavacsorán való felbukkanása valóban unikumnak számított.
Minden évben kaptam meghívót e-mailben, és most úgy gondoltam, kipróbálom. Jó móka olyan emberekkel találkozni, akiket rég nem láttam. De egy kicsit nehéz is. Mindig el kell magyaráznom, hogy ki vagyok, mert senki sem ismer fel
– nyilatkozta az Expressennek.
Az ok igen egyszerű: Martin egy sikeres hormonterápiának köszönhetően évek óta Veronicaként él.
„Általában azt mondom, hogy «találd ki, ki vagyok!». És látom, ahogy pokolian gondolkodnak. A legtöbben nem ismerik a történetem.”
Eriksson négy évvel ezelőtt beszélt először a nem- és névváltoztatásáról, de azt mondta, próbálta mindig is kerülni a nyilvánosságot.
Nem sokan vesznek észre különbséget, amikor találkoznak velem. Ugyanaz vagyok a felszín alatt, csak a homlokzaton csiszoltam kissé
– mondta.
Friidrottsstjärnan har blivit Veronica Eriksson – efter att ha varit Martin i över 40 år.https://t.co/3Hyaz4PKWB pic.twitter.com/Kc1hxg3Nvi
— SportExpressen (@SportExpressen) February 14, 2020
Eriksson az 1990-es években doktorált számítógépes technológiából, abban az időben, amikor a mesterséges intelligenciával (AI) kapcsolatosan még csak elméletek voltak, de semmi sem működött. Manapság tanácsadóként dolgozik.
„Mára a számítógépek olyan gyorsak lettek, hogy mindenki megbirkózik a mesterséges intelligenciával. Némi keserűséggel látom, milyen könnyű mindenkinek megtennie azt, amiben valaha egyedülálló voltam” – mondta.
Napjainkra eltávolodott attól a sportágtól, amelyben egykor Európa egyik legjobbja volt, mostanság leginkább már csak jégkorongot néz. Ugyanakkor örül, hogy Svédországban fellendült a rúdugrás iránti érdeklődés, egy bizonyos Armand Duplantisnak köszönhetően.
„Félelmetes, hogy van egy ilyen fickónk, aki a legjobb a világon. Egyszerűen nem értem, hogy csinálja. De nem lehet a mesterséges intelligencia terméke, az soha nem tudott volna ilyen jót alkotni” – viccelődött.