Úgy tűnik, a 4-es szám egyfajta kabala lehet a korcsolyasport és hazánk számára, ugyanis legutóbb 2004-ben, előtte pedig 1984-ben rendeztek műkorcsolya-Eb-t Budapesten, most pedig a 2014-es esztendő lesz soron. Persze korábban is voltak Eb-k, 1963-ban, 1955-ben, 1909-ben és 1895-ben (!) is.
A versenyre 37 ország 190 sportolója adta le előnevezését, a kiegészítő személyzet és a szervezők számát is beleértve közel 1200 akkreditációt adnak majd ki. Bizonyosan színvonalas lesz az Európa-bajnokság, már csak azért is, mert alig egy hónappal később, február 7. és 23. között rendezik Szocsiban a Téli Olimpiát, és a nagyok is itt lesznek az Eb-n, a Syma-csarnokban.
Videó – Sebestyén Júlia 2004-ben aranyérmet nyert, így vélekedik most:
A barcelonai világbajnoki aranyérem után nem csoda, hogy a július 14. és 27. között a margitszigeti Hajós Alfréd Uszodában rendezendő vízilabda-Európa-bajnokság lesz az év fő eseménye. Már csak azért is, mert a nők vb-bronzérmük után fényesebb éremben reménykednek, és vélhetően most nem a spanyol szurkolók lesznek többségben az elődöntőben sem.
A korábbi budapesti Eb-hez képest most a nők is az 50-es medencében, a „centerpályán” játszanak majd. A jegyértékesítés elkezdődött, jól jelzi az érdeklődés mértékét, hogy az első döntős jegyek lényegében 3 óra alatt elfogytak. Ez nem jelenti azt, hogy már nem lehet kapni tikettet, hiszen a szervezők folyamatosan nyitják meg a szektorokat a nagyközönség előtt – ahogy megkapják a különböző hatósági engedélyeket azokra.
Videó – az Eb egyik előzetese:
Ami biztos, hogy a magyar női válogatott mindig 18 órakor, míg a férfi mindig 20 óra 30 perckor kezdi a csoportmeccseit.
Öt napja tart majd a póló-Eb, amikor elkezdődik egy másik kontinenstorna hazánkban: az U19-es labdarúgó-Eb. Négy helyszínen rendezik majd a tornát, a győri, az újpesti, az épülő felcsúti és gyirmóti stadionban.
Kezdetben arról volt szó, hogy Pápán is lesznek mérkőzések, de végül ez nem így lesz. A rendezvénynek két adminisztratív és logisztikai központja lesz, a Novotel Budapest City Hotel és az ETO Park Hotel.
A felcsúti stadion
Fotó: H. Szabó Sándor
Az Eb-t közvetíti majd az Eurosport csatorna, a tornán nyolc csapat, köztük a magyar válogatott küzd majd.
Az év utolsó nagy durranása a december 7. és 21. között Magyarországon és Horvátországban rendezendő női kézilabda-Európa-bajnokság lesz. Az Európai Kézilabda Szövetség 2011. április 9-én döntött arról, hogy ezt a pályázatot támogatja. Mivel a BL idei négyes döntőjét is Magyarország rendezi, mondhatjuk, hogy idén mi leszünk a női kézilabda európai központja.
A 16 csapat küzdelme azért is lesz jelentős, mert a győztes (Montenegró a címvédő mellesleg) kvalifikálja magát a 2016-os riói olimpiára. Ez a torna lett volna a magyar válogatott korábbi szövetségi kapitányának, Karl-Erik Böhnnek az az eseménye, amelyen már a közös munka eredményeként a végső siker lett volna a cél. Ismerve a norvég szakember eltökéltségét, hallatlan profizmusát és pozitív gondolkodását, vele meg is lett volna az aranyérem. Mivel az orvosok közölték vele, leukémiája a csontvelő-átültetés ellenére gyógyíthatatlan, sajnos csodának számítana, ha hazánkban köszönthetnénk decemberben KEB-et.
Az Eb-t öt városban rendezik: Budapesten (a Papp László Sportarénában), Debrecenben (a Főnix-csarnokban), Győrben (az épülő új arénában), valamint Zágrábban és Varasdon. A döntő Budapesten lesz.
Ez lesz a magyar válogatott 10. Európa-bajnoki szereplése.