Bienerth Gusztáv különösebb ismeret nélkül, kívülállóként, de felettébb diadalittasan lépett be január 8-án a Magyar Úszó Szövetségbe. Volt minek örülnie, hiszen a Rióban legsikeresebb magyar sportág elnöki székébe ült bele, alig hat hónappal minden idők legnagyobb magyarországi sportrendezvénye, a július 14-én kezdődő vizes-világbajnokság rajtja előtt.
Bienerth legnagyobb problémája az, hogy figyelmen kívül hagyta a “mély víz, csak úszóknak” táblát. Fejest ugrott egy olyan feladatba, amit nem tud megoldani. Hivatalba lépése óta hibát hibára halmoz. Ezt láthatóan nem tolerálják a legsikeresebb magyar sportágban.
A sportvezetés nem egyenlő a vállalatvezetéssel. A sportszövetségben, egy állam által finanszírozott köztestület vezetőjeként nem lehet úgy gondolkodni, viselkedni, azon reflexek szerint működni, mint egy részvénytársaság elnökeként.
- Nem lehet egyszemélyű döntéseket hozni, pontosabban lehet, csak megfelelő előkészítés és támogatottság esetén.
- Nem lehet 800 ezres igazgatói fizetést adni ott, ahol nagyságrenddel kevesebbet kerestek eddig.
- Nem lehet tehetős emberként azt mondani, ingyen vállalom a 24 órás szolgálatot, majd az első alkalommal az alapszabály-módosítások közé becsempészni az ügyvezető elnöki funkciót ott, ahol az előző elnök egy fillér fizetést nem vett fel 23 éven át.
Bienerth regnálása négy hónapja alatt kiderült, joviális stílusa, megnyerő mosolya és perfekt körmondatai mögött jobbára nincs valódi tartalom. Ami pedig van, az elsősorban saját politikai kapcsolatépítését szolgálja.
A sportban sok a viszály, a veszekedés, de a teljesítmény szent és sérthetetlen, csak az számít, azt mindig, minden körülmények között elismerik. Még attól is, akit nem feltétlenül imádnak. Gyárfás Tamást, aki a MÚSZ 110 éves fennállása során 23 éven át uralkodott, autokrata vezetési stílusa miatt kritizálták leginkább, de pont a megkérdőjelezhetetlen teljesítménye miatt fogadták el. Ha nincs Shane Tusup, és nem jön vele a magyarral merőben ellentétes amerikai szemlélete, a mai napig ő az elnök.
Gyárfás regnálása alatt semmiképp sem fordulhatott elő, hogy:
- alapszabály-ellenesen távolítson el szövetségi igazgatót,
- alapszabály-ellenesen nevezzen ki három másik igazgatót,
- a közgyűlés ne szavazzon a levezető elnök személyéről, ne legyenek időben minden tagnak kiküldve a szükséges írásos dokumentumok,
- a közgyűlésre ne jöjjön el a két legfontosabb politikai kormányoldali meghívott, napirend előtti vendég: Dr. Navracsics Tibor – Európai Bizottság kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa és Dr. Szabó Tünde sportért felelős szakállamtitkár,
- ne kerüljön be az elnökségbe az, akit ő akar, kiváltképp ne egy olyan politikai potentát, mint Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes,
- ne szavazzák meg azt az alapszabály-módosító indítványt, amelyet ő akar, azaz elutasítsák a teljes átalakítási “reformprogramját”,
- olyan sajtóanyagot jelentessen meg mindezek után, amelyik elhallgatja az igazságot.
Bienerth Gusztávval ezek a csúfságok estek meg az elmúlt négy hónap alatt, illetve a sportág hétvégi tisztújító és alapszabály-módosító közgyűlésén.
Ha Gyárfás Tamásról azt írtuk tavaly év végén, nem sokkal a világbajnokság érdekében történő lemondása előtt, hogy zsákutcába került, úgy Bienerth Gusztávra duplán igaz ez.
A sportban biztosan, de minden bizonnyal politikailag is öngyilkosságot követett el.