Kultúra

Így még sohasem láthattuk Van Gogh napraforgóit

Egynapos online kiállításon lesz együtt látható az öt napraforgós festmény.

A művészet szerelmeseinek egyfajta Szent Grál lenne tárlaton együtt látni a holland festő napraforgós képeit. Erre még soha nem került sor, és nagy valószínűséggel nem is fog. A festmények ugyanis a világ különböző pontjain vannak szétszórva, az őket őrző gyűjtemények pedig vonakodnak kölcsönadni a műveket.

A londoni National Gallery ezért döntött úgy, hogy a Facebook Live-on, virtuális tárlatvezetés keretében mutat be ötöt a napraforgós csendéletek közül. A múzeum igazgatóhelyettese szerint nagy valószínűséggel ez lesz az egyetlen esély együtt látni az alkotásokat.

Az online kiállításon szereplő képeket három kontinens múzeumai őrzik,

  • a londoni galéria mellett az amszterdami Van Gogh Múzeum,
  • a Philadelphia Museum of Art,
  • a müncheni Neue Pinakothek
  • és a tokiói Seiji Togo Memorial Sompo Japan Nipponkoa Museum of Art.

A hétfői kiállításon körkapcsolásban mutatják be őket, mindegyik állomáson 15 perces tárlatvezetést tart az adott intézmény egy-egy szakértője, aki aztán átadja a szót a következő galériának. A narrátor Willem van Gogh, a festő fivérének dédunokája lesz.

Vincent van Gogh egyetlen napraforgós képét sem tudta eladni életében. Az alkotások Theo nevű testvérére, majd az ő feleségére szálltak. Jo Bonger a virtuális tárlaton látható öt csendélet közül négyet is értékesített 1891 és 1924 között, egyet azonban megtartott. Utóbbit őrzi az amszterdami múzeum.

A való életben sohasem lesznek együtt láthatók

– mondta Martin Bailey Van Gogh-szakértő, aki szerint ennek két fő oka van: egyrészt törékeny állapotuk miatt vagy egyáltalán nem szállíthatók, vagy csak különösen kivételes körülmények esetén. Másrészt a legnépszerűbb alkotások közé tartoznak az őket őrző intézményekben, amelyek átmenetileg sem szívesen válnának meg tőlük.

Cínlapi kép: Wikimedia Commons

Ajánlott videó

Olvasói sztorik