Nagyvilág

Sebezhetővé vált az orosz hátország: ilyen veszteséget Moszkva még a hidegháború idején sem szenvedett el

Satellite image ©2025 Maxar Technologies / AFP
Satellite image ©2025 Maxar Technologies / AFP
Dróntámadást hajtottak végre az ukránok az orosz hadászati (atomfegyver ledobására is alkalmas) bombázók ellen. Gyarmati István, a Magyar Atlanti Tanács főtitkára szerint az akció nem volt arra alkalmas, hogy felborítsa a stratégiai egyensúlyt Oroszország és a NATO között. Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő viszont úgy véli, hogy „doktrínarepedés” történt. Arról is faggattuk a szakértőket, hogy katonai szempontból milyen hatással lehet a világra a 2022-ben kezdődött orosz-ukrán háború.

Az ukrán titkosszolgálat dróntámadást hajtott végre olyan orosz támaszpontok ellen, amelyek a hadászati bombázók bázisának számítanak. E gépek atombombák célba juttatására is alkalmasak. Az ukránok szerint az orosz hadászati és felderítő légi flotta egyharmada, 41 gép válhatott harcképtelenné a Pókháló-művelet következtében. Az oroszok ugyanakkor a támadások részleges visszaveréséről, s néhány „repülési eszköz kigyulladásáról” beszéltek, az ukrán műveletet terrorakciónak nevezve.

A Financial Times (FT) 10-12-re becsülte a Pókháló-akció által harcképtelenné tett orosz repülőgépek számát. Összesen 120 orosz hadászati bombázó lehet, de ebből csak hatvan a ténylegesen bevethető gépek száma, ehhez képest a 10-12 darabos veszteség is tetemes lenne: minden ötödik orosz bevethető hadászati bombázó harcképtelenné válthatott. Mindennek kapcsán biztonságpolitikai szakértőket kérdeztünk arról: mi a mostani ukrán akció jelentősége, s miként változott a haditechnika és a katonai stratégia a háború alatt.

Mi volt az ukránok célja?

Gyarmati István, a Magyar Atlanti Tanács főtitkára a 24.hu-nak elmondta: az ukrán akció nem fogja eldönteni a háborút, de jelentős befolyással lesz a további menetére. „Nem feltétlenül arra, ami a földön történik Donyeck és Luhanszk térségében, hanem ez az ukrán taktika és stratégia változását jelentheti. Az ukránok ugyanis rájöttek:

nem tudják visszaszorítani, de talán még megállítani sem az orosz előrenyomulást a keleti fronton. Ezért arra koncentrálnak, hogy olyan kellemetlenné tegyék a háborút az oroszoknak, amennyire csak lehet.

Máthé Zoltán / MTI Navracsics Tibor, Csóti György és Gyarmati István a Magyar Atlanti Tanács közgyűlésén a Magyar Tudományos Akadémián 2023. május 23-án.

Kijev célja: leállítani a támadásokat a saját területén. Ez nem irreális cél, s ezt úgy akarják elérni, hogy az oroszoknak «érezhetővé» teszik a károkat, és fokozzák a nyomást Vlagyimir Putyinra, hogy fejezze be a háborút”.

Egy másik biztonságpolitikai szakértő, Tarjányi Péter szerint Kijev nem az orosz nukleáris képességeket akarta gyengíteni, hanem azt akarta megakadályozni, hogy Moszkva a hadászati bombázókat – hagyományos fegyverekkel felszerelve – ellene vesse be.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik