Ha 2024-es választási győzelme nem lehetetleníti el az ügy folytatását, az összegyűlt bizonyítékok alapján elítélték volna Donald Trumpot, amiért törvénytelenül próbált hatalomban maradni a 2020-as elnökválasztás elvesztése után, írta kedd reggel közzétett, utolsó jelentésében Jack Smith különleges ügyész.
„A minisztérium álláspontja, miszerint az alkotmány tiltja az elnök elleni vádemelés és büntetőeljárás folytatását, kategorikus, és nem függ a vádiratban szereplő bűncselekmények súlyosságától, a kormány bizonyítékainak erősségétől vagy a vádemelés megalapozottságától, amely mögött a hivatal továbbra is teljes mértékben kiáll” – írja a megválasztott elnök ellen vádat emelő ügyész a 137 oldalas jelentésben (a dokumentum nem azonos az ügyészi zárjelentéssel, annak nagyjából a felét teszi ki, mivel az elnökkel szembeni másik szövetségi büntetőügy titkosítását egyelőre nem oldotta fel a Kongresszus).
Smith, aki nemrég lemondott az Igazságügyi Minisztériumban betöltött tisztségéről, két ügyben is vizsgálódott Trump ellen. Egyrészt azzal vádolta Trumpot, hogy hamisan állította a 2020-as elnökválasztás után, hogy ő nyerte a választást és törvénytelen eszközökkel megpróbálta meghamisítani a választási eredményt. Továbbá 2022-ben Trump mar-a-lagói birtokán egy zuhanyzóban és egy raktárhelyiségben több tucatnyi minősített dokumentumot találtak, amelyeket a volt amerikai elnök nem tárolhatott volna az otthonában. Trump visszatérése után mindkét ügyet ejtették, ami megfelel annak az amerikai igazságszolgáltatási gyakorlatnak, miszerint a hivatalban lévő elnök ellen a szövetségi kormányzat nem folytat büntetőpert (a Trump ellen zajló büntetőperekről tavaly az alábbi cikkünk írtunk részletesen).
Smith mai jelentésében azonban azt írja,
A jelentés szerint a 2021. január 6-ai Capitolium ostromát követő zűrzavaros hetekben Trump „következetesen a vélt ellenfelei elleni erőszakra” buzdított. Smith Trumpot tartotta felelősnek az amerikai törvényhozás épülete elleni támadásért, melyet részletekbe menően ismertet a jelentés: hosszasan ismertetik a támadás napján az épületben szolgáló rendőrök által elszenvedett traumákat. Ehhez a vizsgálat során az ügyészi csapat több mint 250 embert hallgatott ki, és 55 tanúvallomást szerzett.
Smith precedens nélküli bűncselekménynek nevezte Trump „a választások legitim eredményének megdöntésére irányuló, a hatalom megtartása érdekében tett erőfeszítéseit”.
A jelentés szót ejt a vizsgálat nehézségeiről is, egyebek mellett arról, ahogyan próbálta Trump a befolyását használva megfélemlíteni a tanúkat, valamint a bíróságok és az igazságügyi minisztérium alkalmazottait, ám a legnagyobb kihívást az jelentette, hogy a volt elnök újraválasztási kampánya egybeesett a felelősségre vonását célzó vádemelési eljárásokkal.
Trump egy másik, ellene zajló büntetőügyben múlt héten feltétel nélküli felmentést kapott:
(via The New York Times)