Nagyvilág europoli

Az Európai Parlament elítélte Orbán georgiai útját, és az országban rendezett választások megismétlésére szólított fel

Mohos Márton / 24.hu
Női tüntetés a georgiai Választási Hivatalnál, majd spontán vonulás 2024. november 13-án.
Mohos Márton / 24.hu
Női tüntetés a georgiai Választási Hivatalnál, majd spontán vonulás 2024. november 13-án.

Az Európai Parlament csütörtökön állásfoglalást fogadott el, amelyben megállapította, hogy az európai uniós tagjelölt Georgiában október 26-án tartott parlamenti választások nem voltak sem szabadok, sem tisztességesek, és az ország folyamatos demokratikus visszalépéséhez járultak hozzá, írja az MTI.

Az állásfoglalásban – az uniós csatlakozási tárgyalásokat a minap felfüggesztő – Georgiai Álom nevű kormánypártot tették felelőssé a tisztességtelen választások miatt, és a szöveget megszavazó képviselők elítélték a számos és súlyos választási jogsértést, köztük

  • a választók megfélemlítését,
  • a szavazatok manipulálását,
  • a választási megfigyelők és a média befolyásolását,
  • illetve az elektronikus szavazógépek manipulációját.

Az ország választási bizottsága által kihirdetett szavazási eredmények nem szolgálják a georgiai nép akaratának megbízható képviseletét – olvasható az állásfoglalásban.

A szöveg szerint

az EP elutasítja a választások eredményének elismerését, és a képviselők azt akarják, hogy a választásokat egy éven belül alapos nemzetközi felügyelet mellett és független választási adminisztráció szervezésében újra rendezzék meg.

A képviselők úgy vélték továbbá, hogy EU-nak szankciókat kell bevezetnie, és korlátoznia kell hivatalos kapcsolatait a tbiliszi vezetéssel. Az állásfoglalás bírálta a közelmúltban elfogadott antidemokratikus jogszabályokat, köztük az átláthatóságról és a külföldi befolyásról szóló törvényt, amely az EP szerint már gyakorlatilag fel is függesztette az ország uniós integrációs folyamatát.

Az EP továbbá határozottan elítélte „Oroszország szisztematikus beavatkozását a georgiai demokratikus folyamatokba”. A képviselők figyelmeztették a georgiai hatóságokat, hogy a törvényesen létrehozott politikai pártok betiltására tett kísérletek még inkább elidegenítenék az országot az EU-tól, és lehetetlenné tesznek minden lépést az uniós csatlakozás felé.

Az állásfoglalásban kitértek Orbán Viktor miniszterelnök georgiai látogatására. A magyar kormányfő a vitatott választások után két nappal látogatott Tbiliszibe. A szöveg szerint Orbán útja

sérti az EU álláspontját, és újabb kísérlet az EU közös kül- és biztonságpolitikájának aláásására.

A dokumentum szerint Orbán Viktor miniszterelnök ismét nem az EU nevében szólalt fel Georgiában.

Georgia 2023 decemberében tagjelölti státuszba került, az EU azonban idén nyáron befagyasztotta a csatlakozási folyamatot az országgal a külföldről pénzt kapó civil szervezeteket és médiavállalatokat megbélyegző törvény elfogadása miatt.

Georgiában októberben választást tartottak, melyet a hivatalos eredmények szerint nagy fölénnyel a kormánypárt nyert meg, az ellenzék szerint azonban a választást elcsalták. A választás napján nemzetközi megfigyelők, köztük az EBESZ és az Európai Parlament szerint is rengeteg „szabálytalanság” történt, de ennek ellenére a kormánypárt nem volt hajlandó független, átfogó vizsgálatot lefolytatni. A kormányzati befolyás alatt álló választási hivatal már véglegesítette is az eredményeket, ami után az új, ellenzék által bojkottált parlament is megalakulhatott.

A választások óta állandóak a nagyszámú tüntetések az országban:

Kapcsolódó
Elszabaduló erőszak, új választás vagy ellenzéki apátia vár Georgiára? – helyszíni riport a feszült fővárosból
A dél-kaukázusi ország nyugatos ellenzéke szerint az orosz módszereket adaptáló kormánypárt elcsalta az október végi választást, ezért folyamatos tüntetésre szólította fel a híveit, amíg meg nem ismétlik a voksolást. A 12 éve kormányzó Georgiai Álom, amelyet újraválasztása után egyből meglátogatott Orbán Viktor, ellenben azt mondja, nincs semmi látnivaló.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik