Augusztus 7-én a thaiföldi legfelsőbb bíróság betiltotta a legnagyobb ellenzéki pártot. Az Előre elnevezésű formáció eredetileg Jövőpárt néven alakult, de évekkel ezelőtt már azt is betiltották.
Az Előre 2023-ban megnyerte az országgyűlési választást – komoly riadalmat okozva az ország politikai elitjében. A sokk akkora volt, hogy az elit két – egymással amúgy rivalizáló – csoportja kényszerházasságot kötött.
- A Thakszin Csinavat milliárdos vezette populisták (jelenleg Pheu Thai néven fut a párt),
- illetve a hadsereg vezérkara és a királyi udvar, azaz a hagyományosabb elitcsoportok által favorizált jobboldali pártok koalícióra léptek.
Ez azonban, úgy tűnik, nem volt elég az uralkodó réteg hatalmának bebetonozására, így a rezsim most jogi eszközökkel akarja ellehetetleníteni a rendszerellenzéket.
A legfelsőbb bíróság szerint az Előre célja a monarchia megdöntése volt. A párt valójában a rendkívül szigorú felségsértési törvényeket akarta megreformálni, melyek a gyakorlatban nemcsak a monarchia, de a politikai rendszer kritikáját is ellehetetlenítik.
Az Előre 150 képviselővel rendelkezett az 500 tagú törvényhozásban. Ők Néppárt néven folytatják a munkát, és valószínűleg továbbra is az ellenzék gerincét adják majd. Ugyanakkor a bíróság a párt elnökét, Pita Limjaroenratot és több más pártvezetőt tíz évre eltiltott a közügyektől.
A párt, amit kétszer tiltottak be, és háromszor alakult meg
Ahogyan arról már írtunk, az Előre elődjének számító Jövőpártot 2018-ban alapította meg Thanathorn Juangroongruangkit, egy fiatal, külföldön tanult üzletember. A formáció gyorsan népszerű lett a fiatalok, az értelmiségiek, illetve a városi és dél-thaiföldi középosztály köreiben. Már a megalakulása évében közel 20 százalékos eredményt ért el az országgyűlési választáson.
Mindez megdöbbentette a politikai elitet. A thai politikát ugyanis évtizedek óta a populista oligarcha, Thakszin Csinavat és a konzervatív elit rivalizálása határozta meg.
- Előbbi különböző elnevezésű pártjai választásról választásra képviselték a vidéki és városi szegényeket, jobb szociális ellátást és támogatásokat ígérve.
- Mindeközben a jobboldal formációi a hagyományos elitet, a városi polgárságot, a hadsereget és a monarchiát reprezentálták.
Thakszin – aki a hagyományos uralkodó kaszt hatalmát sosem kérdőjelezte meg – 2001-től öt éven át volt hatalmon, de pártja és rokonai révén több cikluson át uralta az országot, és bár őt magát puccsal eltávolították 2006-ban, ez a sajátos stabilitás fennmaradt.
Ezt a rendszert robbantotta szét a Jövőpárt megjelenése, mivel az új formáció demokratizálni akarta a rendszert.