„Kedves Mikuláš, nem kellene végre a nyugatiakkal egyenrangú tagállamként viselkednünk?” Erre várt választ Orbán Viktor a volt szlovák kormányfőtől abban az írásában, amelyben ténynek nevezte, a V4-ek hátrányos megkülönböztetését az Európai Unióban.
A Paraméter most azt írja, Mikuláš Dzurinda reagált. Az Európai Néppárt think-thankje, a Wilfried Martens Központ elnöke a Central European Affairs Magazine-nak azt mondta, teljesen felesleges újabb hatalmi gócokat teremteni az unióban.
Nem rivalizálni kell a német-francia együttműködéssel, mert ez a két ország cipeli a vállán a legnagyobb felelősséget a kontinensen.
Azzal ugyanis az Európai Unió szétaprózódna, ami „az EU végének kezdetét” jelentené. Az ötlet az orosz és kínai érdekekre, nevezetesen az Európai Unió „megbénítására és leépítésére”emlékezteti.
A volt szlovák kormányfő cáfolta Orbán Viktor másik állítását is, amely szerint az uniós tagság hátrányos, veszteséges lenne Magyarországnak és Szlovákiának is.
Ez egyszerűen hamis állítás
– jelentette ki Dzurinda.
A Paraméter a politikusok vitájáról megkérdezte Dudás Tamás közgazdászt, a pozsonyi Közgazdaságtudományi Egyetem oktatóját. Szerinte óvatosan kellene kezelni azt az érvet, hogy a gazdag nyugat kihasználja a szegény keletet, mert a nagy külföldi cégek munkahelyeket teremtettek, nőtt a GDP, az export, az adóbevételek.
Ha Szlovákiában nem gyártanánk évente egymillió autót, akkor a gazdasági növekedés sem lenne ennyire dinamikus. Viszont ennek ára van. Ez például, hogy kiviszik a profitot.
A közgazdász emlékeztetett rá, Magyarország tudatosan építi azt a képet magáról, hogy adóparadicsom a cégeknek. A vállalatok nyereségadója az egyik legalacsonyabb az EU-ban.
A kivitt profit csökkenthető akár az adókulcs növelésével is
– tette hozzá a szakember, aki szerint valójában
nem az a gond, hogy diszkriminálnak bennünket, hanem az, hogy nem vagyunk versenyképesek.