Az ülés különlegességét John Kerry amerikai külügyminiszter látogatása adja a városban, amely a történelem első atomcsapásának áldozata volt a második világháború végnapjaiban.
Az amerikai diplomácia vezetője az Egyesült Államok legmagasabb rangú kormányzati tisztségviselője, aki valaha ellátogatott a japán városba.
A G7-ek külügyminiszterei Szíriáról, Líbiáról, a nemzetközi terrorizmusról, az Iszlám Állam dzsihadista szervezetről, Észak-Koreáról, az ázsiai regionális kérdésekről és a globális fenyegetésekről tárgyalnak majd. Terítékre kerül egy, Tokió számára kiemelten fontos téma, a tengeri hajózás biztonsága is. Japán célja, hogy minden adódó alkalmat kihasználjon a vitatott vizeken zajló kínai térnyerés ellensúlyozására.
Ugyanakkor Tokió a helyszínválasztással egy szintén jelentős kérdésre, a nukleáris lefegyverzésre kívánja felhívni a figyelmet.
Ebből az alkalomból szeretnék egy erőteljes üzenetet közvetíteni egy békés, nukleáris fegyverektől mentes világról
– hangsúlyozta a házigazda, Kisida Fumio japán külügyminiszter a nyitóünnepségen.
A tárcavezető azt reméli, hogy a találkozó végére sikerül megalkotni egy dokumentumot, amely a “hirosimai nyilatkozat” néven vonul majd be a történelembe.
A külügyminiszteri találkozó sokak által várt pillanata lesz az atomcsapás áldozatai emlékművének hétfői felkeresése. Mindenki arra kíváncsi, hogy bocsánatot kér-e Kerry az Egyesült Államok nevében az atombomba bevetéséért, vagy sem.
A tisztségviselő jelezte, hogy Japán sem erőlteti a bocsánatkérést, és egyik fél sem szeretné feltépni a múlt sebeit, helyette inkább a jövőre összpontosítanának.
Az Egyesült Államokon kívül a Philip Hammond képviselte Egyesült Királyság, illetve a Jean-Marc Ayrault reprezentálta Franciaország számára is ez az első alkalom, hogy egy magas rangú kormányzati tisztségviselője Hirosimába látogat.
Rajtuk kívül Frank-Walter Steinmeier német, Paolo Gentiloni olasz, illetve Stéphane Dion kanadai külügyminiszter, valamint Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője vesz részt az összejövetelen.
A széleskörű biztonsági óvintézkedések mellett zajló találkozó nyitja meg azoknak a miniszteri összejöveteleknek a sorát, amelyekre a G7-ek állam- és kormányfőinek május végi ülése előtt kerül sor.
Eközben több tucatnyian tüntettek Hirosimában Abe Sindzó japán miniszterelnök vitatott nukleáris politikája ellen. A szakszervezetek képviselői mellett egyetemi hallgatók és a hirosimai atomtámadás túlélői, illetve áldozatainak rokonai jelentek meg a demonstráción.
(MTI)