Nagyvilág

Amerika ódzkodik az örmény népirtás elismerésétől

A Fehér Ház minden létező módon megkerüli az " örmény népirtás" szavak használatát, mivel félti a jó viszonyt a szövetséges törökökkel. Pedig Barack Obama az első elnöki kampányában még határozottan állította, hogy nevén fogják nevezni a történészek szerint 1,5 millió áldozattal járó mészárlást.

A washingtoni Fehér Ház az örmények törökországi lemészárlásának 100. évfordulójával kapcsolatban ismét elkerülte a népirtás szó használatát, annak ellenére, hogy Barack Obama elnök a 2008-as választási kampányban ígéretet tett erre. Az amerikai elnöki hivatal közleményt adott ki az évforduló alkalmából, jelezve, hogy Denis McDonough fehér házi kabinetfőnök és Ben Rhodes helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó találkozott az Egyesült Államokban élő örmény közösség képviselőivel. A kormányzati illetékesek felszólítottak az első világháborús mészárlás teljes és igazságos kivizsgálására. Emlékeztettek arra, hogy a “rettenet időszakában”, 1915-ben 1,5 millió ember vesztette életét.

Obama a 2008-as kampány során, elnökjelöltként még népirtásnak nevezte a történteket, és – feltehetően az amerikai örmények szavazatainak megszerzése érdekében – ígéretet tett arra, hogy elnökként is el fogja ismerni azt. Elnökként azonban kerülte a szó használatát, elemzők szerint részben azért, mert óvja az amerikai-török szövetségesi viszonyt. Törökország nem ismeri el népirtásként a mészárlást, a polgárháborús helyzetben elkövetett kölcsönös attrocitásokat emleget.

 

Aram Hamparian, az amerikai örmény közösség egyik képviselője elmondta, a Fehér Ház illetékesei egyértelművé tették, hogy Obama továbbra sem kívánja ezt a kifejezést használni. Bejelentették azt is, hogy az Egyesült Államokat Jack Lew pénzügyminiszter képviseli a mészárlással kapcsolatos örményországi megemlékezésen, pénteken.

Susan Rice nemzetbiztonsági tanácsadó kedden a Washingtonban tartózkodó Mevlut Cavusoglu török külügyminiszterrel találkozott, és arra bátorította, hogy Ankara tegyen további lépéseket a török-örmény viszony javítására, Törökországban pedig indítsanak nyilvános párbeszédet a történtekről.

Egyes történészek 1,5 millióra teszik az oszmán törökök által az első világháború alatt és után meggyilkolt örmények számát, és sok kutató a 20. század első népirtásának tartja az akkori eseményeket. Ferenc pápa a múlt héten szintén népirtásnak nevezte a mészárlást, és az Európai Parlament is ezt a szót használta egy friss határozatában. Hétfőn a német parlamentben is megegyezés született arról, hogy a pénteken elfogadandó határozatban helyet kap ez a kifejezés.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik