Nagyvilág

Görögországban tárgyal a Gazprom vezére

gazvezetek(960x640).jpg (gázvezeték)
gazvezetek(960x640).jpg (gázvezeték)

Alekszej Miller, a Gazprom vezetője Athénban tárgyal. A görög energiaügyi minisztérium hétfőn ismertetett közleménye szerint Miller „aktuális energiaügyi témákról” folytat megbeszélést.

Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnökkel, valamint az ország energiaügyi miniszterével. Szergej Kuprijanov, a Gazprom szóvivője megerősítette, hogy a cég vezetője kedden Athénba utazik, de részleteket nem közölt.

A Der Spiegel német hírmagazin online kiadása szombaton azt közölte, hogy Moszkva 3-5 milliárd eurót utal át Görögországnak előlegként, amelyből Athén a Török Áramlat görögországi szakaszának építését finanszírozza majd. A lapértesülést az orosz elnöki szóvivő “cáfolta”, kijelentvén, hogy nem született ilyen megállapodás. A Der Spiegel úgy tudja, hogy az előleget majd abból az összegből vonja le az orosz fél, amely Görögországnak jár az Európába irányuló szállítások utáni tranzitdíjért.

Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő a Der Spiegel írásával kapcsolatban leszögezte: nem született megállapodás arról, hogy Oroszország 3-5 milliárd eurót adna előlegként Görögországnak. A szóvivő a Business FM rádióadónak azt mondta szombaton, hogy “nem volt ilyen megállapodás”.

Dmitrij Peszkov szerint “Oroszország nem ígért pénzügyi segítséget, mert senki sem kérte”. Indoklásként idézte Vlagyimir Putyin államfőt, aki az Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnökkel április 8-án Moszkvában tartott megbeszélés utáni sajtóértekezleten kijelentette, hogy senki sem fordult segítségért Oroszországhoz.

A görög miniszterelnök moszkvai látogatását megelőző napon a Kommerszant orosz gazdasági napilap egy név nélkül nyilatkozó orosz kormányzati forrást idézett, aki szerint Oroszország egyebek között hitelt ajánlhat fel Görögországnak. A Kommerszant értesülését még aznap sietve cáfolta Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter.

A görög miniszterelnökkel tartott megbeszélés utáni orosz elnöki sajtóértekezletről akkor beszámoló híradások szerint Vlagyimir Putyin viszont nemcsak azt mondta, hogy Görögország nem kért gazdasági segítséget Oroszországtól, de azt is, hogy lehet olyan helyzet, amelyben Moszkva nagy közös tervekre pénzt kölcsönözhet neki.

Vlagyimir Putyin orosz elnök tavaly december 1-jén ankarai látogatásakor jelentette be, hogy leállították a Déli Áramlat projektet, és ahelyett egy másik gázvezetéket építenek Oroszország és Törökország között. A megállapodáshoz később Görögország is csatlakozott. Az úgynevezett Török Áramlat évi 63 milliárd köbméter kapacitású lesz, 47 milliárd köbméter földgáz kerül Európába és 16 milliárd köbméter közvetlenül Törökországba.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik