Abdul Rahman, a maláj polgári légi közlekedési hivatal igazgatója közölte, hogy “fájó szívvel és mélységes sajnálattal”, a kormány nevében hivatalosak balesetnek minősíti az MH370 járattal történt esetet.
A balesetté nyilvánítás a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) előírásaival összhangban történt, és ezáltal lehetővé válik, hogy az utasok hozzátartozói kártérítést igényeljenek a légitársaságtól. A Malaysia Airlines kész azonnal megkezdeni a kárpótlási eljárást – tette hozzá Rahman.
A Boeing 777-es típusú utasszállítónak tavaly március 8-án veszett nyoma útban Kuala Lumpurból Pekingbe. Az utasok többsége kínai és maláj volt. A gép egy órával a felszállás után tűnt el a radarokról. Roncsait azóta sem találják, pedig több ország vesz részt a szünettel megszakított, de azóta is tartó kutatásban, és – Rahman közlése szerint – megvizsgáltak minden megbízható nyomot és rendelkezésre álló adatot.
A keresés októberben, négy hónapos szünet után újraindult korszerűbb eszközökkel, de egyelőre egyetlen roncsdarabot sem találtak a tengerben. Nincs magyarázat arra, hogy a gép miért tért el az eredeti útiránytól több ezer kilométert haladva tovább, mielőtt végleg eltűnt. Najib Razak maláj miniszterelnök az Inmarsat brit távközlési társaság műholdas adatainak elemzése után jelentette be, hogy a gép az Indiai-óceán déli részének távoli szegletében zuhanhatott le.
Rahman közölte, hogy jelenleg négy hajóval folyik a kutatás, és hogy a hatóságok a bűnügyi nyomozást sem zárták le. Az utóbbihoz nincs támpont. Nemhogy a gép feketedobozai nincsenek meg, de semmiféle tárgyi maradvány sem áll rendelkezésre, így nincs olyan bizonyíték sem, amely alátámasztaná a baleset okaival kapcsolatos bármilyen találgatást.
A DCA a gép eltűnéséről szóló előzetes jelentést az eset egyéves évfordulója előtt egy nappal, március 7-én hozza nyilvánosságra.