Nagyvilág

Nem tagadják az EU-sok lehallgatását

mobil (mobil, )
mobil (mobil, )

Nem cáfolta az Egyesült Államok nemzeti hírszerzésének igazgatója, hogy Washington lehallgatta az Európai Unió tisztségviselőit is.

Az amerikai hírszerzési igazgató, James Clapper helyi idő szerint vasárnap este Washingtonban úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államok csak azt teszi, amit “mindenki más is tesz”.

A hírszerzési igazgató ugyanakkor azt ígérte, hogy az Egyesült Államok felvilágosítást ad az összes felmerülő kérdéssel kapcsolatban. “Az amerikai kormány diplomáciai csatornákon keresztül válaszolni fog” – mondta Clapper, hozzátéve: a megfelelő tájékoztatáshoz felhasználják a titkosszolgálati szakértők közötti kétoldalú párbeszédet is.

Az amerikai nemzeti hírszerzés igazgatója kijelentette, hogy az Egyesült Államok kétoldalú alapon is megvitatja a témát az Európai Unió tagállamaival. Clapper úgy fogalmazott: Washington a külföldi titkosszolgálati információkat olyan módon gyűjti, ahogy azt “valamennyi nemzet teszi”.

A Der Spiegel című német hetilap legfrissebb számában állította, hogy az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) célirányosan lehallgatja az Európai Unió tisztségviselőit is. Az információ szerint az NSA “poloskákat” telepített az EU washingtoni, illetve New York-i ENSZ-képviseletének irodáiba. A hírmagazin továbbá arról írt, hogy az NSA mintegy öt évvel ezelőtt az EU brüsszeli központjában is lehallgatást kezdeményezett.

Az egész botrányt a közelmúltban Edward Snowden elmondása alapján a nyilvánosság elé táró brit The Guardian című lap internetes kiadásában úgy értesült, hogy az Egyesült Államok a három említett ország washingtoni nagykövetségeit és ENSZ-beli képviseleteit is lehallgatta. Snowdenre hivatkozva az újság arról számolt be, hogy az NSA dokumentumaiban összesen 38 lehallgatási célpont szerepelt, a már ismerteken túl a többi között Japán, Mexikó, Dél-Korea, India és Törökország is.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik