Colleen Bellnek vissza kellene vonnia azokat az állításokat, melyeket Magyarországról tett a múlt héten – mondta Jeff Duncan dél-karolinai republikánus képviselő Washingtonban, a szerdai kongresszusi meghallgatáson Victoria Nulandnek, az amerikai külügyminisztérium európai ügyekért felelős államtitkárának.
A budapesti nagykövet a Corvinus egyetemen tartott beszédet, melyben többek közt a korrupciót, a civil szervezetek elleni támadást, a sajtószabadság korlátozását és a menekültek ellenségként kezelését tette szóvá – emlékeztet az Index.
Duncan felszólalásában dicsérte Magyarországot, mint az Egyesült Államok és a NATO értékes szövetségesét, az amerikai külügyet pedig azért bírálta, hogy „szidja azokat a NATO-szövetségeseket, akikre Amerikának szüksége van”. A nagykövet beszédét „ok nélküli támadásnak” nevezte és felszólította Bell felettesét, Nulandot, hogy vonja vissza az állításokat.
1,4 milliárdos bírálat
Mindez Orbán Viktor és a magyar kormány újdonsült amerikai szószólójának, Connie Macknek az akciója volt az Index szerint. Mack cégeit 1,4 milliárd forintért bízta meg washingtoni lobbizással a Századvég és a magyar kormány. A külügyi bizottsági meghallgatást élőben közvetítették a Mack által létrehozott angol nyelvű propagandaoldalon, ugyanakkor az esemény témája nem Magyarország volt, tehát tudniuk kellett előre, hogy Duncan szóba fogja hozni a budapesti nagykövet beszédét.
Azt, hogy előre felkészültek erre, a portál szerint az is erősíti, hogy az MTI a szokásosnál is gyorsabban beszámolt a meghallgatáson történtekről. A nagykövet múlt heti beszédéről ugyanakkor a magyar állami hírügynökség egy napig hallgatott, amit azzal magyaráztak, hogy nem volt ott tudósítójuk.
A kormánylap is Bellt kóstolgatja
A magát kormánypárti napilapként hirdető Magyar Időkön keresztül is elővették a nagykövetet: a lap szerdán arról írt, hogy Bellel elégedetlen a főnöke, Nuland, ezért magához rendelte konzultációra Washingtonba. Ez azonban nem igaz, mert már egy hete tudni lehet, hogy Bell egy régóta tervezett személyes látogatásra utazik haza, ilyen esetekben pedig bevett szokás, hogy a hazautazó diplomaták a kormányzatban dolgozó kollégáikkal is találkoznak.