2016-ban három változás befolyásolhatja a nettó béreket az idei évhez képest:
- A személyi jövedelemadó csökkenése 16-ról 15 százalékra, ami mindenkit érint.
- A családi adókedvezmény változása, amely csak a kétgyermekesekre vonatkozik (mintegy 300 ezer családot érint): negyedével nőhet az igénybe vehető családi adókedvezmény, vagyis a jelenlegi 10 ezer forint helyett 12 500 forint lehet gyermekenként.
- Maga a béremelés, amiről még nem tudjuk pontosan, mekkora lesz, és azt sem, hogy vajon mindenkit érint-e, de megvannak a különböző érdekvédelmi szervezetek javaslatai. (Egyes vélemények szerint egyes szakmákban akár méretes, az átlagot meghaladó béremelés is jöhet egyébként.)
Ezek után arra voltunk kíváncsiak, hogy ez a három hatás egyenként és együtt hogyan befolyásolhatja a nettó béreket. Bérkalkulátort ragadtunk hát, és megnéztük, 2015-höz képest mire számíthatunk 2016-ban.
Először azt vizsgáltuk, az adóváltozás hatása mennyire látszik a különböző mértékben megemelt bruttó béreknél. Mint az ábra mutatja, a háromgyerekesek nettója egyáltalán nem változik jövőre kizárólag az szja-csökkentés miatt. (Ezt a grafikon tetején 2015-2016 között váltva láthatja.) Még a legoptimistább, a szakszervezetek által javasolt 9 százalékos emelés esetén sem. (Persze azért azonos bruttó mellett mégis ők vihetik haza a legtöbbet a vizsgált munkavállalók közül.)
Az ok, hogy egy adott bruttónál miért nem változik az szja-csökkenés miatt a háromgyerekesek nettója az, hogy ők mindenképpen kimaxolták már a családi adókedvezményt, így náluk nem jelentkezik az szja-csökkentés hatása. A kétgyermekeseknél viszont akár 6145 forinttal is nőhet a nettó csak az adóváltozás miatt, de ebben közrejátszik az adókedvezmény emelése is, nem csak az szja-csökkentés. A gyermektelenek (ill. az adózásnál gyermekkedvezményt érvényesíteni nem tudók) és az egygyermekesek viszont maximum 1145 forintot nyerhetnek tisztán az szja-csökkentés révén.
Összességében a gyermektelenek és a kétgyermekesek nettója a legoptimistább esetben 11 953 forinttal nőhet (ha bejön a szakszervezetek által javasolt minimálbér-emelés). A két- és háromgyermekesek pedig legjobb esetben 16 953 ill. 16 253 forinttal vihetnek többet haza jövőre.
A bérminimumnál is hasonló a helyzet: a háromgyerekesek nettója pusztán az adóváltozás miatt nem nő, a többieké viszont igen, leginkább a kétgyermekeseké.
Ebben a bérkategóriában legjobb esetben 11 860 forinttal vihetnek haza jövőre a gyermektelenek és az egygyermekesek. A kétgyermekesek 16 860 forintot, a háromgyermekesek pedig 15 760 forintot nyerhetnek nettóban, ha a szakszervezetek 13 százalékos béremelés javaslatát fogadják el a tárgyalásokon.
Átlagbérnél (ami a KSH legfrissebb, január-szeptemberi adatai szerint 243 ezer forint volt) még mindig nem nyernek nettóban semennyit a háromgyerekesek csupán az szja-csökkentéssel.
A legnagyobb bruttó emelés mellett 10 410 és 15 410 forint között nőhet a nettó az átlagbérnél (a kétgyermekesek itt is vezetnek).
Bár a lépték miatt ennél az ábránál nem túl látványos a változás, aki a grafikonban lévő oszlopok tetejére viszi a kurzort, az láthatja, hogy ez már olyan bértartomány, amelynél a háromgyerekesek keresete is emelkedhet jövőre pusztán az adócsökkentés miatt. Mert ekkora bér mellett tőlük is vonnak szja-t, így az szja-csökkentés is meg fog látszani a nettójukon.
A legoptimistább esetben a kétgyermekesek nettója 25 820 forinttal nőhet. A többieknek ennél 5 ezer forinttal kevesebbel kell beérniük.