Ha egy kis adómentesen adható/kapható pénzről van szó, rögtön meglódul a magyarok fantáziája! Itt van például az idei évben belépett új lehetőség: a munkáltató adómentesen hozzájárulhat a dolgozó hiteltörlesztéséhez.
Hohó! Akkor, amikor a bér után rengeteg adót kell fizetnie? Nem lehetne itt egy kicsit adót „optimalizálni”? Két legyet ütni, egy csapásra? Mondjuk a fizetés egy részét adómentes támogatásban kiadni? Hogy a cégünk, és mi is jól járjunk?
A Bankmonitor.hu szakértőket kérdezett a témáról.
Bér helyett nem adható
Az ötlet ugye az, hogy ha eddig valaki kapott mondjuk nettó 200 ezret, ami a munkáltatónak cirka 400 ezerbe került, akkor mi lenne, ha eztán 150 ezer lenne a nettó, és mondjuk 75 ezer az adómentes hiteltörlesztési támogatás (amit egyébként közvetlenül a hitelező banknak kell utalnia a munkáltatónak). Ezzel a dolgozó nyerne 25 ezer forintot. A munkáltató pedig 50 ezret, mert ennyivel kevesebb adót kellene fizetnie.
Csakhogy. A NAV egy ellenőrzésnél minden bizonnyal bérjellegű juttatásnak minősítené ezt a támogatást. És visszamenőleg bevasalná a cégen az összes adót meg járulékot is. No és meg is büntetné. És ugyanez a helyzet akkor is, ha a munkaszerződésben rögzített prémiumot akarnánk támogatásra átváltani.
Viszont egyösszegű, nem rendszeres jutalomként adható a hiteltörlesztési támogatás.
A cafeteria is járható út
Előnyös lehet a dolgozó és a munkáltató számára is az, ha a cafeteria részévé teszik a támogatást. Ekkor is érvényes, hogy a pénzt közvetlenül a banknak utalja a munkáltató. Ha esetleg nem ezt teszi, akkor meg kell fizetnie az adóterhet. Arra kell még ügyelni, hogy minden dolgozó számára elérhető legyen a lehetőség.
S ha például bruttóban adják meg a cafeteriakeretet, akkor a hiteltörlesztési támogatás kifejezetten vonzó lehet. Hiszen kevesebbet vesz el a dolgozó keretéből, mintha egy kedvezményes adózású elemet választana.