Della

Hetzmann Béla Rába-vezér a vámháborúról: Egészen biztosan át kell számolni az üzleti terveket

A magas vámok sokáig nem tarthatóak fenn – mondta a Dellában Hetzmann Béla, a legnagyobb német autógyártóknak beszállító Csabacast Kft. egyik alapító-tulajdonosa, aki egyben a tőzsdén forgó, többségi állami tulajdonban lévő Rába Nyrt. vezérigazgatója.

„Nehéz most pontos választ adni arra, hogy mit tudunk kezdeni a 2025-ös üzleti terveinkkel. Ezek még úgy készültek el, hogy nem ismertük a vámintézkedéseket. Egészen biztosan át kell számolni az üzleti terveket, de annyira az elején vagyunk, hogy még nem mernék találgatni, hogy mi lesz a vége, mi lesz a vámok hatása” – adott gyorselemzést a Dellában Hetzmann Béla, a legnagyobb német autógyártóknak beszállító Csabacast Kft. egyik alapító-tulajdonosa, aki egyben a tőzsdén forgó, többségi állami tulajdonban lévő Rába Nyrt. vezérigazgatója.

Mondhatni tehát, hogy az első sorból figyeli, mi történik a járműiparban, ahol a tavalyi, nehéz év után már éppen a kilábalás visszafogott jelei mutatkoztak vendégünk szerint, mind a Rábánál, mind a Csabacastnál, ám ekkor robbant a bomba: az Egyesült Államok új vámpolitikát vezetett be.

A saját stratégiájukról elmondta, hogy leginkább alkalmazkodni fognak a vevőikhez. Apró reménysugár, hogy

a vámok bejelentése óta eltelt nagyon rövid időben a Csabacast nem tapasztalt változást a megrendelői lehívásokban, azaz a megrendelői igények alakulásában.

Egyelőre tehát minden megy tovább a megszokott kerékvágásban, de senki nem tudja, hogy ez meddig marad így. Abban viszont bizonyos vendégünk, hogy a magas vámok sokáig nem tarthatóak fenn: bár senki nem tudja pontosan, mi a terv mögötti terve Donald Tumpnak, de amennyiben elérik a céljukat, akkor a vámterhek csökkenhetnek. Ennyi kapaszkodó maradt az üzleti világban.

Szóba hoztuk a hétfői találkozót a Nemzetgazdasági Minisztériumban, amelyen a meghívott munkaadói képviseletek, a legnagyobb autóipari cégek kaptak tájékoztatást a kormánytól, ám az ott elhangzottak a Della felvétele idején még nem szivárogtak le a járműipar szélesebb bázisáig.

Összességében tehát lesz hatása az európai gyártásra és kereskedelemre az intézkedéseknek, de annak ereje cégenként nagyon eltérő lehet. Ami a magyarországi gyártók kilátásait illeti, Hetzmann Béla szerint a BMW-t például vélhetően kevésbé fogják érinteni a vámok, a műsorban azt is elmondja, miért.
Beszéltünk még a Rába hadiipari üzletágának jövőjéről, arról, hogy mekkora üzletet jelenthet a járműipari holdingnak az Európai Unió 800 milliárd eurós védelmi projektje.

Legfrissebb epizódok
Napirend után: Mi lesz azzal az egymillió magyarral, akinek a lélekhúrjain egyedül Orbán Viktor tud zenélni?
Háromharmad
Della
Első kézből
Ziccer
Buksó
Filéző
Reklámszünet
Zöldövezet
Nincs rá szó
Szintén zenész
Europoli
Ötkarikás szemek
Rendszerváltás30
Kilépők
Szerintem
Bárkiből valaki
Sorozatlövő
Határsértők
Olvasói sztorik