Magasan veri már Mészáros Lőrinc az ország főbankárát, Csányi Sándort, legalábbis a Forbes legfrissebb gazdaglistáján. A felcsúti multimilliárdos és családja vagyonát 479,4 milliárd forintra becsülték, 86 milliárddal többre, mint az OTP-vezérét – derül ki a magazin 50-es rangsorából. A vagyonbecslés a 2019-es évről leadott mérlegeken alapszik, a részvényeknél viszont a legfrissebb tőzsdei adatokra építettek a szerkesztők. Mészáros tőzsdei mamutcégét, az Opus Globalt alaposan megrángatta a koronavírus , de az árfolyam az év végére visszakapaszkodott, a tőzsdén kívüli érdekeltségei pedig tovább arattak.
Ami a jövőt illeti, Csányinak erősen kapaszkodnia kell, mert Mészárosék a következő évek legnagyobb üzleteiben is érdekeltek: Paks II. építésén kívül a kínai óriáshitellel készülő Budapest–Belgrád-vasútvonal projektjében és a három pénzintézet összeolvadásával létrejövő bankholdingban is. A fúzióval egy 740 milliárd forint értékű pénzintézetet jön létre, és 1,9 millió ügyfelével a második legnagyobb bank lesz éppen a Csányi-féle OTP mögött – vetíti előre a Forbes.
Az OTP-részvényei rosszabbul viselték a krachot, árfolyamuk áprilisra a csúcshoz képest a felére, 7865 forintos éves minimumra zuhantak. A Csányi-vagyon harmadát kitevő agrárérdekeltségek viszont kevésbé sínylették meg a koronavírust, sőt óriásberuházásokba kezdtek: a Pick Szeged például új szalámigyárat húz fel 60 milliárd forintból. Mészárost eközben az állam megváltotta a Mátrai Erőmű terheitől, 17,4 milliárdért kivásárolva a csődtömeget, de állami segítség Csányi megaberuházásához is dukál, 27 milliárdos növekedési kötvénycsomaggal tolják meg a fejlesztést. Mészároshoz hasonlóan Csányi is növelte az agrárportfólióját, előbbi a szarvasi Gallicoopot nyelte le, a bankárbirodalom pedig a Nádudvari márkáról ismert Nagisz holdingvállalatába vásárolt bele.
A harmadik helyre a leginkább a Wallis csoportról ismert, főleg ingatlanban utazó Veres Tibor futott be. Érdekeltsége, a Wing Magyarország legnagyobb ingatlanos cége, és már nem csak a magyar piacon erős, a lengyel Echo Investment többségi részesedésének felvásárlásával komoly régiós pozíciókat szerzett.
Két Rahimkulov az első tízben
Új szereplő a gazdaglistán a két Rahimkulov fivér, akik elfoglalták a 4. és a 7. helyett, együtt pedig megelőznék Mészáros Lőrincet is. Apjuk, Megdet Rahimkulov a rendszerváltozás után a Gazprom képviselőjeként érkezett Magyarországra, és hamarosan óriási befolyásra tett szert az energetikai és a bankszektorban egyaránt. Amikor tíz éve visszaköltözött Oroszországba, vagyona gerincét OTP- és Mol-részvényei adták. Amint azt a G7 részletesen feltárta, a részvénypakettek ma már a fiai által tulajdonolt vagyonkezelőben, a Kafijat Zrt.-ben vannak, és ez a cég komoly ingatlanportfóliót is tulajdonol. Megdet Rahimkulov vagyonát jelenleg 1,4 milliárd dollárra teszi az amerikai Forbes.
A testvérek közé ékelődik az erotikus tartalmakat szolgáltató oldaliról ismert Gattyán György, aki ezúttal nem került dobogó közelbe, de cégcsoportja jelentősen növelte a bevételét, és felvásárlásokkal hívta fel magára a figyelmet. Több cégben is megjelent a Docler, felvásárolták a Kodolányi János Egyetemet, részt vettek egy madagaszkári bányászcégből, és befektetői a tőzsdére készülő OXO Csoportnak is.
Befért az első tízbe Demján Sándor özvegye és családja, és bár a vagyon apadni látszik, azért megelőzik Szíjj Lászlót, a néhány év alatt a legnagyobb útépítővé nőtt Duna Aszfalt tulajdonosát. A tiszakécskei építési vállalkozás menetelését közpénzes megrendelések egyengették, de az elnyert közbeszerzéseknél is több figyelmet kapott Szíjj luxusjachtja. Ezen látta vendégül a nyáron Szijjártó Péter külügyminisztert, ami a Forbes szerint „mindenképp problémás, tekintve, hogy a Szíjj-vagyon döntő része az elnyert közbeszerzéseknek köszönhető”.
A leggazdagabbak becsült vagyona 2020-ban:
- Mészáros Lőrinc és családja 479,4 milliárd forint
- Csányi Sándor 393,4 milliárd
- Veres Tibor 258,6 milliárd
- Rahimkulov Timur 257 milliárd
- Felcsuti Zsolt 246,1 milliárd
- Gattyán György 245,6 milliárd
- Rahimkulov Ruszlan 240 milliárd
- Demján Sándorné és családja 214,3 milliárd
- Szíjj László 184,4 milliárd
- Széles Gábor 146 milliárd
Éppen csak kicsúszott az első tízből Jellinek Dániel, de a Forbes őt választotta címlapembernek, jelezve, hogy nagy léptekkel halad az elitben felfelé. A legnagyobb feltűnést a ferihegyi repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt.-re tett vételi ajánlata keltette, a méretes, durván 800 milliárd forintra becsült üzlethez az állam és a Mol is betársulna. Az év során egymást érték az ingatlanvásárlásai, övé már a Sofitel, a Gellért Szálló, és Jellinek szerezte meg Tiborcz István részét a tőzsdén jegyzett Appeninn Holdingból.
Bige Lászlót újabb ügyben vádolták meg hűtlen kezeléssel, de a műtrágyakirály cégcsoportja, a Nitrogénművek eredményén ez egyáltalán nem látszott meg, sőt a Forbes közlése alapján javultak a paraméterei. A Bige család mindenesetre 115 milliárdos vagyonnal közvetlenül Jellinek után következik a sorban.
Hatalmasat ugrott előre a TV2 és a Takarékbank tulajdonosa
Vida József egészen látványos felemelkedést produkált: az egy évvel korábbi 41. helyről ugrott a 15.-re, akkori 35,9 milliárdos becsült vagyonát csaknem megháromszorozva. A Takarékbank közvetett tulajdonosaként és vezéreként ő az egyik főszereplője a már említett Magyar Bankholding létrehozásának. Az érdekeltségébe tartozik a TV2 is, amelybe ömlik az állami hirdetés. 2020-ban a Kantar Media adatai alapján a kormány listaáron nettó 23,7 milliárdot költött a TV2-nél, míg a hasonló nézettségű RTL nyilvánosságra hozta, hogy hozzá 2,5 milliárd futott be.
Még nagyobbat ugrott előre Gál Miklós, aki Vida tulajdonostársa a Takarékbankban és a TV2-ben is. Ő tavaly még a közelében sem járt a Forbes milliárdos listájának, most azonban 55,6 milliárdos becsült vagyonnal már a 26. helyen jegyzik. Gál több Mészáros-érdekeltségben töltött be vezető pozíciót, az Opus Global vezérigazgatói székében ült egy évig, és korábban fontos szerepe volt a takarékszövetkezeti integrációban is.
Garancsi István, a miniszterelnök barátja azért még megelőzi Gált, 66,7 milliárd forintos becsült vagyonnal három hellyel előbbre rangsorolták a Forbes szerkesztői. Tavaly a soproni kaszinója mellé, megszerezte az öt fővárosi játékterem-koncessziót is, Szalay-Bobrovniczky Kristóffal együtt a néhai Andy Vajna kaszinóbirodalmának tulajdonosa lett, a csoport ontja a pénzt, legalábbis tavaly 32,8 milliárdos forgalomból 11,7 milliárdos profitot csinált.
Nem kopott ki az elitból a kegyvesztett oligarcha, a Fidesz gazdasági hátországának egykori megteremtője, Simicska Lajos. Miközben cégbirodalma átszivárgott Mészáros Lőrinc érdekeltségébe, az egykori főoligarcha vagyonát még mindig több mint 39 milliárdra becsüli a Forbes, és ez elég a 37. helyhez. Kettővel utána következik Vajna Tímea, a néhai filmproducer özvegye, papíron 38,6 milliárdos vagyonnal. Ezt arra alapozzák a Forbes listakészítői, hogy az Andy Vajna hagyatéki vagyonát tömörítő AV Perfect új tulajdonosa, a Las Vegasban bejegyzett VMT Holdings LLC végső tulajdonosa – mint kérdésükre megerősítette – Vajna Tímea. Az AV Perfect dollárban meghatározott értéke a 2019-es adatok alapján szinte épp annyi, mint előzőleg volt, viszont
Az özvegy egyébként olyan nagyágyúkat előz meg, mint a Wizz Air-tulajdonos Váradi József és a Tiborcz Istvánnal is üzletelő győri építési vállalkozó, Paár Attila, de maga mögé utasítja a Terror Háza Múzeum főigazgatóját, Schmidt Máriát is, akinek a vagyonát 35,1 milliárdra becsülik. Ennél is lejjebb, csak a 48. helyen jegyzik a Mol-vezért, Hernádi Zsoltot 28,7 milliárd forintos vagyonnal. Ez nem jelenti azonban azt hogy kegyvesztetté vált volna, a Corvinus Egyetem modellváltása részeként a Maecenas Universitatis Corvini vagyonkezelő alapítvány megkapta a Mol tízszázalékos részvénypakettjét az államtól, az alapítvány elnöke pedig Hernádi lett.