Gazdaság

Minirecesszióban van a magyar gazdaság

Romlott a pénzügyi mutatók többsége, és a teljesítmény érezhető javulása csak 2012-re valószínű.

Romlott a magyar gazdaság teljesítménye, a Világgazdaság című lap által mért gyorsulási irányadó (gyia) júliusban 0,11 százalékkal 99,89 százalékra csökkent, míg az előző hónapban stagnált – írja az újság csütörtöki számban.

A lap írása szerint a mutató kétéves mélyponton van, és tíz összetevőjéből hét visszaesést mutatott júliusban.

A pénzügyi mutatók többsége romlott: a reálkamatok emelkedése fékezőleg hat a beruházásokra. A pénzmennyiség reálértékének csökkenése a kevesebb gazdasági tranzakció jele lehet. A Budapesti Értéktőzsde mutatója folytatta a lejtmenetet, de ez elsősorban a nemzetközi befektetői hangulat romlásának köszönhető. A hosszú és rövid lejáratú állampapírok hozama között csökkenő különbség viszont élénkítően hat a hosszabb távú beruházásokra.

A Világgazdaság gyorsulási irányadója szerint a munakerőpiac sem segített a növekedésben: a munkakeresés átlagos időtartama magas szinten, 18,5 hónapon stagnált, a reálkeresetek pedig visszaestek az előző hónaphoz képest.

A gazdasági kilátások vegyesek: rövid távon a legtöbb konjunktúramutató lassulást jelez, de senki nem számít újabb recesszió kialakulására. A teljesítmény érezhető javulása csak 2012-re valószínű, ám ezt több kockázati tényező fenyegeti a Világgazdaság gyorsulási irányadója szerint. Elsősorban az eurózóna adósságválságának elmélyülése ronthatja az európai növekedést, amely az exportkeresleten keresztül Magyarországon is éreztetné hatását. A belső tényezők közül pedig a lakosság hangulatának romlása az, amely a törékeny növekedést leginkább veszélyezteti.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik