A 14 országban több mint hétezer 15-49 év közötti nő megkérdezésén alapuló, a Richter gyógyszergyár kérésére készült felmérésben nemcsak a szexuális szokásokra kérdeztek rá, de a védekezési módszerekre és a sürgősségi fogamzásgátlással kapcsolatos ismeretekre is kíváncsiak voltak. A közép-kelet-európai országokon kívül Nagy-Britanniában, Spanyolországban, Ausztriában, illetve a volt szovjet utódállamok közül Litvániában, Oroszországban és Kazahsztánban, valamint Vietnámban végezték el a kutatást. Magyarországon ötszáz nőt kérdeztek.
Jó lehet a szex szerelem nélkül?
Bodnár Krisztina, a kutatást végző Millward Brown üzletfejlesztési vezetője a felmérést ismertetve elmondta, a magyar nők aktív szexuális életet élnek, a megkérdezettek 49 százaléka nyilatkozott úgy, hogy hetente legalább két alkalommal együtt van partnerével. A legaktívabbak az orosz nők, náluk átlagosan 2,63, Ausztriában 1,77, Magyarországon 2,13 heti együttlét a jellemző.
A magyar nők egyötöde vélekedik úgy, hogy lehet jó a szex szerelem nélkül is, a spanyol nőknek azonban 51 százaléka válaszolt erre a kérdésre igennel – tette hozzá.
Az is kiderült, hogy a nők számára fontos kérdés a fogamzásgátlás. A megkérdezettek legalább 4-5 fogamzásgátlási módszert soroltak fel, ezeken belül a legnépszerűbb az óvszer (30 százalék) és a tabletta (28 százalék) használata. Szerbiában a megkérdezettek mindössze 8 százaléka használ tablettát, Csehországban ez az arány 39 százalék, Ausztriában 35 százalék.
Csúszott már hiba a védekezésbe
Magyarországon 13 százalék azok aránya, akik semmilyen módon nem védekeznek szexuális együttlétkor, illetve a szeretkezés megszakítását vagy az úgynevezett naptár módszert alkalmazzák. Szerbiában a megkérdezett nők 22 százaléka nem védekezik. Az óvszert használók egyharmada mondta azt, hogy a kondom használata során előfordult, hogy a védekezésbe hiba csúszott.
Bodnár Krisztina ismertetése szerint a számos védekezési módszer ellenére a megkérdezett magyar nők 14 százalékának volt már terhességmegszakítása, közülük 70 százaléknak egynél több. A magyar nők 46 százaléka véli úgy, hogy a nőknek joguk van az abortuszt választani, és 8 százalékuk szerint az abortusz a fogamzásgátlás egyik fajtája.
Demendi Csaba egyetemi adjunktus arról beszélt, hogy a sürgősségi fogamzásgátlást ugyan sokan ismerik, azonban még mindig sok a tévhit körülötte.
Mint mondta, azzal sokan tisztában vannak, hogy a szexuális aktus után 72 órával van lehetőség a sürgősségi fogamzásgátlásra, de azzal már nem, hogy az “esemény utáni” tabletta nem véd a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben, illetve nem véd a teherbeeséstől egy következő aktusnál.