Belföld

Megszereztük a tokaji kertekről készült 68 milliós tanulmányt, pénzhiány veszélyére hívják fel Tiborczék figyelmét

Csóti Rebeka / 24.hu
Csóti Rebeka / 24.hu
Oldalanként 226 ezer forintba került az a Magyar Kertörökség Alapítvány által írt tanulmány, amelyet egy évig próbált titokban tartani a Magyar Turisztikai Ügynökség, mígnem a bíróság lapunknak igazat adva a 68 millió forint közpénzért elkészített dokumentum kiadására kötelezte az állami szervezetet. A perben a 24.hu-t képviselő Transparency International Magyarország jogi vezetője szerint a tanulmány valószínűleg nem készült el határidőre, ezért igyekezett a turisztikai ügynökség még a bíróság előtt is titkolni azt.

Nagyívű terveket, szép képeket, sok-sok nemzetközi példát és harminc látványosságot ismerhettünk meg a tokaji kertekről készült 68 milliós „tudományos műből”, amelynek tartalmát a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) igyekezett eltitkolni.

Egy évvel ezelőtt, miután hírt adtunk a tanulmány megrendeléséről, közérdekű adatigénylést nyújtottunk be az állami szervezetnek, hogy megtudjuk, mi áll a közpénzből elkészült dolgozatban, amelynek címe: Tokaj-Hegyalja borvidék szőlőskertjeit, kastély- és kúriakertjeit összefogó turisztikai kertútvonal szakmai kidolgozása. Az MTÜ azonban megtagadta az adatközlést arra hivatkozva, hogy „a döntés megalapozását szolgáló adat nem nyilvános”. Az ügyet a Transparency International Hungary segítségével vittük tovább, és márciusban jogerősen megnyertük a pert az MTÜ-vel szemben. A turisztikai ügynökség a Kúriához fordult felülvizsgálatért, de ott sem járt sikerrel, a legfelsőbb bíróság arra kötelezte az MTÜ-t, hogy adja ki a teljes művet, amelyet a Magyar Kertörökség Alapítvány készített el.

Prémium márka

A kormány az utóbbi időben gőzerővel fordult rá Tokajra, milliárdos fejlesztési támogatásokat kaptak vállalkozások. Rogán Antal a múlt év végén arról beszélt, hogy Tokajból prémium turisztikai brandet kell csinálni, és a közelmúltban Orbán Ráhel és férje, Tiborcz István is meglátta a térségben a lehetőséget. A miniszterelnök lányának nevében eljárva Tiborcz tavaly április 18-án szerződést kötött 94 hektárnyi földterület megvásárlásáról Tokaj-Hegyalján. A kormányfő vejéhez tartozó BDPST Group pedig tavaly márciusban megszerezte a Patricius Borház Zrt.-t. A tranzakció érintette a borházat körülvevő termőterületeket is, miközben a környéken már Tiborczék üzemeltetik az ötcsillagos Andrássy Kúria & Spa nevű ötcsillagos szállodát és annak éttermét, a Bobajkát.

Szajki Bálint / 24.hu

A BDPST Group által tavaly megszerzett bodrogkisfaludi Patricius Borház be is került az általunk kiperelt tanulmányba. A borászat gyengeségeként azt említik, hogy a megközelítése tömegközlekedési eszközzel nehézkés, nincs szervezett birtoklátogatás és kávézó sem. Ez az egyetlen helyszín ugyanakkor a tanulmányban bemutatottak közül, ahol stratégiai célként említik a 18–25 éves korosztály megszólítását, bevonzását. Érdekesség az is, hogy milyen veszélyekre hívja fel a figyelmet az analízis. Eszerint a miniszterelnök vejének, az ország egyik leggazdagabb emberének rossz esetben nemcsak azzal kell majd megküzdenie, hogy nincs elegendő látogató vagy szakképzett munkaerő, de azzal is, hogy

nincs forrás a színvonalas fenntartásra.

A Debreceni Egyetem két ingatlana is szerepel a dokumentumban. Az egyik a mádi Borsay-kastély, amely 2018-ban került az egyetem vagyonkezelésébe, a másik a Mádi Kúria Hotel és Rendezvényközpont. Az utóbbi 2023. januári megszerzését nem verte nagy dobra az alapítványi fenntartásúvá vált egyetem; egyetlen, idén júniusi említést találtunk az ingatlanszerzésről. A dehir.hu-n megjelent cikkben írtak arról, hogy a Debreceni Egyetem tulajdonában áll a hotel. A tulajdoni lap szerint a háromcsillagos szálloda 2023 elején a Mádi Kúria Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-től került a felsőoktatási intézményhez. A cég az Opten szerint a Constans Invest Kft. tulajdona, mely Nádasy Zoltán és Gansperger Gyula érdekeltsége. Utóbbi a Fidesz főkönyvelőjéből lett a Városháza-ügy kulcsszereplője.

Az általunk kiperelt dokumentumon hat tájépítész – köztük Herczeg Ágnes, a Magyar Kertörökség Alapítvány vezetője és Vincze Attila, az alapítvány kuratóriumi tagja –, két tájépítész gyakornok, egy fotós és egy grafikus, valamint egy nyelvi lektor dolgozott. A 68 millió forintot felemésztő 300 oldalas tanulmányt hivatalosan kevesebb mint négy hónap alatt készítették el. Elolvasva azt,

továbbra is mozgatja a fantáziánkat, hogy mi került a döntés-előkészítő anyagon oldalanként 226 ezer forintba.

A 300 oldalnak egyébként több mint 10 százalékán, 30–40 oldalon csak kép szerepel. A Magyar Kertörökség Alapítványt levélben arra kértük, sorolják fel, milyen kiadásokat fedeztek a 68 millió forintból, de nem válaszoltak kérdéseinkre.

A dokumentumról két szakértő véleményét kértük ki. Mindketten arról beszéltek, hogy a mű nem összeollózott, de sok eredeti gondolatot, nagy újításokat nem látnak benne, a tanulmány árát pedig túlzásnak tartják.

Európai kastélykörkép

A tanulmány négy részből áll, az első 136 oldal Tokaj-Hegyalja vizsgálatáról szól. Bemutatják a tájat, ismertetik a történetét, a kert- és borkultúra összefüggéseit. Ezt követően 40 oldalon keresztül osztrák, francia, olasz, svájci és spanyol helyszíneket mutatnak be.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik