A koronovírius-járvány 2020 márciusában tört ki Magyarországon. A kormány 2020 szeptemberében bejelentette, hogy minden fertőzött pedagógusnak 100 százalékos táppénz jár. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azt ígérte, a koronavírusos eseteknél egyszerűsítik a 100 százalékos táppénz megítélésére vonatkozó jogszabályokat, minden fertőzött pedagógus esetében abból kell kiindulni, hogy az iskolában kapta el a vírust, ezért törvénymódosítást kezdeményeznek, hogy ne két eljárás kelljen ahhoz, hogy valaki 100 százalékos táppénzt kapjon ilyen esetekben. Két eljárás kellett.
Akkor az Emberi Erőforrások Minisztériuma lapunknak azt írta: „pozitív laboreredmény birtokában az intézmény kezdeményezésére a munkáltató telephelye szerint illetékes fővárosi vagy megyei kormányhivatal mint munkavédelmi hatóság állapíthatja meg, hogy a pedagógus a hivatásából eredően találkozott Covid-19 vírussal fertőzött személlyel. A teljes összeget két részletben kapta meg a dolgozó: először a 60 százalékos táppénzt, majd a foglalkozási megbetegedéssel kapcsolatos eljárás végén a maradék 40 százalékot. (A procedúra menetéről korábban itt írtunk.)
A frontvonalban dolgoztak, a tanároknak mégis bizonyítaniuk kellett, hogy a munkahelyükön fertőződtek meg, a hatóságok pedig csak a PCR-tesztek eredményeit fogadták el, az otthon elvégezhetőeket nem. A Népszava most azt írja, több tanár csak az elmúlt hetekben kapta meg a négy éve megígért Covid-táppénzét. A lapnak egyikü azt mondta, 2022 januárjában került karanténba, a napokban utalták át neki az összeget, amellyel 100 százalékosra egészítették ki a táppénzét.
Tavalyelőtt hónapokon keresztül érdeklődtünk, mikor kapjuk meg a teljes összeget, de folyamatosan azt a választ kaptuk, hogy nincs elég ügyintéző az igények elbírálásához. Végül megítélték és kifizették, »csak« két és fél évet kellett várni rá
– fogalmazott a tanár, aki a járvány idején a Kelet-Pesti Tankerületi Központ egyik iskolájában dolgozott. Hozzátette: több kollégája is így járt; volt, aki már meg is feledkezett róla, meglepte, hogy utalást kapott. A tankerület a lapnak lényegében a bürokratikus eljárásrenddel indokolta a késlekedést.
Azt írták, az eseteket a Nemzeti Népegészségügyi Központ Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Főosztálya bírálja el, megvizsgálják, hogy elfogadható-e foglalkozási megbetegedésnek. Ezt követően a munkavédelmi hatóság értesíti a Fővárosi Kormányhivatalt, amely tájékoztatja a tankerületet. A Kelet-Pesti Tankerület ilyen jogcímen mintegy 200 munkavállalónak fizetett eddig 100 százalékos táppénzt. Országos adat nincs, a pedagógusok munkáltatói ugyanis a tankerületi központok, az azok felügyeletét ellátó Klebelsberg Központ nem kért ilyen adatokat. Korábban a szakmai szervezetek egyébként jelezték, sokan inkább megtagadták a mintavételt, mert féltek, hogy ha a pozitív eredmény miatt táppénzre kerülnek, csak a fizetésük 60 százalékát kapják meg.