A 24.hu riportja után fél évvel, február 4-én az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala (AJBH) munkatársai előzetes bejelentés nélküli vizsgálatot folytattak le a kalocsai speciális gyermekotthonban – ennek tényéről az állami jogvédő szerv számolt be hétfőn reggel.
Lapunkat 2020 tavaszán keresték meg az otthon jelenlegi és volt dolgozói. Rendszeres erőszakról számoltak be, amelyet szerintük egyes vezető pozícióban levő nevelők alkalmaznak az otthon növendékeivel szemben. Az általuk megnevezett, azóta az intézményből már kikerült áldozatok közül többeket elértünk, akik megerősítették az elmondottakat. Ketten azt is vállalták, hogy névvel nyilatkozzanak arról, mit éltek át a kalocsai intézetben.
A beszámolók szerint bot és csípőfogó is szerepelt a fenyítőeszközök közt, sőt az elmondások szerint egy alkalommal a nevelők a sportpályán úgynevezett airsoft, azaz védőfelszerelésben játszott játékok alkalmával használt fegyverekkel lövöldöztek a fiatalokra. A beszámolók arról szóltak, hogy a pofozás, a verés, a verbális agresszió mindennapos volt a rácsos ablakok mögött.
A cikkünkben közzétett információk alapján Szél Bernadett országgyűlési képviselő az ombudsmanhoz fordult. Megkeresésünkre augusztusban a hivatal azt válaszolta, hogy fontolgatja a vizsgálatot, a múlt héten pedig még csak annyit feleltek a kérdésünkre, hogy nem folyik vizsgálat.
A mostani bejelentés szerint „a sajtóban megjelent információk, valamint országgyűlési képviselői jelzések alapján, a felmerült aggályok súlyosságára tekintettel” folytattak le a hivatal munkatársai előre be nem jelentett helyszíni vizsgálatot, melynek során több dolgozóval és növendékkel beszéltek, illetve felmérték a körülményeket. A közlemény szerint az alapvető jogok biztosa az eljárás lezárásakor jelentést ad ki az eredményről.
A kalocsai gyermekotthon vezetése csaknem tíz éve változatlan, holott
- már 2014-ben is szóltak sajtóhírek visszaélésekről szemtanúk beszámolói alapján,
- és egy 2016-os ombudsmani jelentés feltárta, hogy az otthonban pofozzák a növendékeket, beszámoltak arról is: volt, akinek kulcscsomóval ütöttek a tenyerébe.
Holott a gyermekbántalmazás bűncselekmény, a 2016-os jelentésnek semmilyen személyi vagy büntetőjogi következménye nem lett. Februári megkeresésünkre a Bács-Kiskun Megyei Rendőrfőkapitányság közölte, jelenleg is három nyomozás van folyamatban a kalocsai otthonban erőszakos bűncselekmények miatt.
Augusztusban megkerestük az otthon fenntartóját, az EMMI Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságát, ahol csak annyit feleltek a kérdéseinkre, hogy a kalocsai intézményben folyó munka „példa értékű.”