A hvg.hu megszerezte a vizes vb egykori gazdasági igazgatója, a körözés alatt álló Balogh Sándor ellen folyó vesztegetési ügy aktáit. A dokumentumok azt bizonyítják, hogy Bártfai-Mager Andrea miniszter volt férje, amikor a NAV nyomozói el akarták fogni 2019. november 27-én, a telefonját otthon hagyva – hogy a cellainformációk ne árulják el – Szlovákiába autózott, és onnan Dubajba repült. A nyomozókat már csak a férfi telefonjára érkező SMS-ek fogadták, amelyeket a dubaji vásárlásai miatt kapott.
Aznap adtak ki ellene nemzetközi elfogatóparancsot költségvetési csalás gyanúja miatt: Balogh több százmillió forinttal károsíthatta meg az államot. Már 2018 első hónapjaiban elindult ellene egy titkos nyomozás befolyás vásárlásának gyanúja miatt. Az üzletembert azóta is körözik.
Balogh Sándor korábban volt a Magyar Szinkronúszó Szövetség elnöke, a vizes vb-t szervező Bp2017 Kft. legfőbb döntéshozójaként, és a külföldi kereskedőházak ötlete is tőle származik. A Magyar Afrika Társaságot is ő alapította, állítólag irigylésre méltó kormányzati kapcsolatai vannak kontinens-szerte.
A 2018-ban indított nyomozás egyetlen gyanúsítottja Balogh Sándor: a nyomozás iratai szerint egy nyugalmazott rendőr, valamint egy magánnyomozó segítségével szerzett információkat az ellene, illetve a cége ellen folyó NAV-os nyomozás részleteiről. Egy NAV-os belső ember segítségével egy nyomozati tervbe is belenézhetett Balogh, ami arról szólt, hogy az üzletember különböző rendőri és egyéb fegyveres szervek kiképzését szerette volna megszervezni Afrikában.
A hvg.hu amerikai diplomácia forrásból úgy értesült, hogy Balogh után az amerikai hatóságok is érdeklődtek, mert azt gyanították, a férfinek köze lehet Afrikába irányuló fegyverkereskedelemhez is. Balogh szerint fals információ, hogy ilyesmivel foglalkozott volna valaha.
Balogh magánnyomozó ismerőse akkor is szerepet vállalt, amikor a férfi volt feleségéből miniszter lett, és cikkek jelentek meg arról, hogy Bártfai-Mager rózsadombi lakására mintegy 60 cég volt bejegyezve a 2010-es években, amelyek több százmillió forinttal károsították meg az államot. A cégháló Balogh Sándorhoz kötődött. A magánnyomozó a cikkek után felajánlotta, hogy megtudja, ki szivárogtatott a sajtónak.
Kiemelt kép: Marjai János / 24.hu