Szerintük a NAT-2020 szakmai egyeztetés nélkül, „illegalitásban” készült. A Tordai Bence (Párbeszéd), Arató Gergely (DK), Szél Bernadett (független), Hohn Krisztina (LMP) és Kunhalmi Ágnes (MSZP) által jegyzett határozati javaslat pótvizsgára küldi Kásler Miklóst.
Független szakértőkkel megvizsgáltatnia, miként vált be a NAT-2012, legalább két szakmai csoporttal kidolgoztatnia egy-egy tartalmi szabályozási koncepciót, hogy azok összevetésére építve valódi szakmai, társadalmi vita kezdődhessen. Csak ezt követően dönthetne a miniszter arról, milyen koncepció alapján kezdődjék el a NAT kidolgozása.
Az ellenzéki politikusok – megismételve a szakmai szervezetek korábbi bírálatait – azt írták, a NAT-2020 nem alaptanterv és nem is nemzeti. Szerintük a
frázispuffogtató magyarkodás nem segíti a hazafiságot; a szövegben megjelenik az alattvalóvá nevelés szándéka.
A bevezetőben esetlegesen megjelenő pedagógiailag korszerűnek vehető elveknek, céloknak a részletek gyakran ellentmondanak; a szeptemberi bevezetéshez nincs is idő. Indoklásuk szerint a NAT-2020 „a Fidesz múltba révedő, ötlettelen oktatáspolitikájának újabb kordokumentuma”, amit a pedagógiában kevésbé jártas közvéleménynek üres szólamokkal próbálnak „eladni”.
Kásler nem készült?
Emlékeztetnek rá, hogy az új előtt a miniszter
nem végezte el törvényben rögzített feladatát, nem vizsgáltatta meg az előző NAT (NAT-2012) beválását,
így az új kialakításához szükséges alapvető információk sem álltak rendelkezésre. Az új NAT kialakításának nem volt, de legalábbis – szakmai körökben – nem ismert a koncepciója. A 2017-ben Csépe Valéria akadémikus által összeállított koncepciónak a NAT 2020 nem felel meg. Bár a NAT-2020 átemelt a 2018. évi tervezetből pedagógiai szempontból korszerű, a szakmában szinte konszenzussal vállalt szövegrészeket, de alapvetően eltér a professzor nevével fémjelzett, 2018 augusztusában megismert tervezettől, annak szemléletével homlokegyenest ellentétes.
Mivel a NAT-2020 semmilyen szakmai, társadalmi egyeztetésen nem szerepelt, ezért kiadása jogilag is aggályos.
Az új alaptanterv elleni petíciót péntek óta egyébként már több mint 11 ezren írták alá.
Kiemelt kép: Bielik István / 24.hu