Kétmillió-hatszázharmincháromezer-négyszáznegyvenöt euró, vagyis több mint nyolcszázmillió forint ajándékozásáról foglalt hiteles közjegyzői okiratba nyilatkozatot Kósa Lajos megbízója, írja a Magyar Nemzet. A lap birtokában lévő dokumentum szerint
A megyei jogú városok fejlesztéséért felelős tárca nélküli miniszter édesanyjának adatai szerepelnek a banki adatokban is.
A Magyar Nemzet kedden már egy részletet közölt az iratokból, ezekből az derült ki, hogy Kósa több mint négymilliárd euró felett rendelkezhetett a hivatalos dokumentum szerint.
Kósa Lajos kedden szélhámosságról beszélt, viszont a dokumentumok hitelességét nem vitatta, sőt, azt is elismerte, hogy járt annak a közjegyzőnek az irodájában, akinek neve a papírok fejlécén szerepel. Azt állította, azért nem akar lemondani, mert végül is pénzt nem kapott.
A lap birtokába került dokumentumokból kiderül,
A papírok egy része angol nyelvű, ezekben feltűnik Czakó János neve is, aki Kósa mellett másik megbízottként jogosult részt venni a cég 2013-as és 2015-ös részvényesi találkozóján a megbízót képviselni.
Egy 2015-ös papíron Czakó mellett egy másik férfi, Szabó Tamás neve is szerepel, az okirat szerint mindketten jogosultságot kaptak arra, hogy 2015 novemberében és decemberében 25-25 millió eurót vegyenek fel a megbízó svájci széfjéből.
A megbízó és a politikus közötti kapcsolatról a 2013. január 28-án kelt okirat árulkodik először, az utolsó pedig 2015. november 16-án kelt, pedig Kósa azt állította, hogy az ügy még a debreceni polgármestersége ideje alatt történt, ez pedig 1998 és 2014 között volt.
Az az okirat 2015. január 12-én kelt, melyben a megbízó Kósa Lajost meghatalmazta, hogy helyette és a nevében a tulajdonában lévő párizsi bank „által kibocsátott részvények tekintetében valamennyi, a részvényest megillető jogokat gyakorolja, ide nem értve a részvények elidegenítését, megterhelését, illetve az osztalék felvételét”.
Kósa kedden egy videóban az eset kapcsán arról beszélt, hogy csengeri háztartásbeli fordult hozzá segítségért, aki azt állította, hogy hihetetlen vagyont örökölt. Állítása szerint a csengeri polgármester azt mondta neki, hogy a nő csengeri magánszemélyektől kért kölcsönöket az örökségre hivatkozva, emiatt feljelentés is született. A lap pedig úgy tudja, hogy a nő férje, aki vélelmezhetően tettestársa volt, valamivel több, mint két hete véget vetett életének, a feleséget pedig a NAV nyomozói őrizetbe vették, és házi őrizetben van.
Kósa azt állítja, azért nem jelentette fel a nőt, mert őt nem károsította meg. Az viszont még legalább kérdéses, hogy a politikus jogászai miért nem leplezték le a csalást, és egy ilyen történettel hogyan rángathattak többször is ügyvédhez és közjegyzőhöz egy polgármestert és országgyűlési képviselőt.
Kiemelt kép: MTI Fotó/Varga György