A Lázár-Rogán fideszes belháború nyertese Rogán Antal, de Lázár János is életben marad – ez már a múlt héten eldőlt, ám komoly kérdés, hogyan lesz képes együttműködni a minapi orbáni döntéssel egymáshoz préselt két politikus. Az a két ember, akit a párton belül a Fidesz két legjobb kormányzati menedzserének tartanak.
Az előzmény röviden. Jó ideje tudni, hogy Rogán a miniszterelnöki kabinet élére tart, miként azt is tudni, hogy Lázár János – aki a Miniszterelnökséget vezető miniszterként az eredeti terv szerint Rogán főnöke lett volna – hevesen tiltakozott az ötlet ellen. Olyannyira, hogy egy a Figyelőben augusztusban megjelent háttércikkben munkatársa leszögezte: ha Rogán jön, Lázár megy.
Lázár múlt kedden Orbánnál járt, és ismét jelezte a kormányfőnek: csak „világosan szabályozott rendszerben tud dolgozni”, vagyis sem Rogán, sem Rogán munkatársainak lépéseiért nem vállal felelősséget. Ami, bárhogy csomagolta is Lázár, akár sztaniolos zsarolásként is értelmezhető – és ha úgy is értelmeződik a kormányfői fejben, következménye nem lehet más, mint Lázár kiakolbólítása.
Lázár szerencséjének (és némiképpen a Paks2-től az uniós források lehívásáig vitt munkái miatti nélkülözhetetlenségének) köszönhető, hogy megúszta a kormányfői ideával való részleges szembeszegülést.
Különös struktúra kreálódik: Rogán és csapata beköltözik ugyan a Kossuth térre, viszont maga Rogán nem államtitkár lesz Lázár beosztottjaként, hanem miniszteri rangban, önállóan viszi feladatát.
A többi innen alegységkérdés, az olvassa tovább cikkünket, akit érdekelnek a személyügyek, az olyanok, hogy mi lesz Habony Árpáddal és Giró-Szász András eddigi kormányzati kommunikációs államtitkárral.
Na, hányan maradtunk?
Giró-Szász Andrásról az járta, mennie kell, Lázár bizalmi embereként nem tart igényt szolgálataira Rogán. Most viszont az a hír, Rogán marasztalja, s az ő döntése, merre vezet az útja.
Többé-kevésbé biztos, hogy Rogán helyettese a korábban kampányokban vitézkedő Dömötör Csaba lesz parlamenti államtitkárként, s tudni, Rogán Gyürk Andrást is csapatában szeretné tudni.
Rogán ezzel valószínűleg az olyan konfliktusokat szeretné megelőzni, melyek a korábbi kormányzati kommunikációs mindenható, a már sok éve elhunyt Wermer András idején amortizálták a Fideszt.
Kovács Zoltán államtitkár rajongóinak jó hír, hogy Rogán őt is marasztalja, s cserébe csupán a karcos kovácsi stílus mérsékelt puhítását várja el a menekültügyben amúgy főnökei szerint parádésan teljesítő politikustól.
Szóba került, hogy Tuzson Bence frakció-szóvivőből államtitkárrá emelkedik, de egyelőre nem mozdul az ő páternosztere.
És ami a kamarillapolitika rajongói számára a legfontosabb kérdés: vajon köszön-e majd egymásnak Rogán s Lázár, ha összefutnak a lobbiban? A válasz: igen. Mindkét oldalról úgy tudjuk, a felek nagy levegőt vettek, nyeltek is nagyot, s most, hogy túlestek a bruszton, igyekeznek az orbáni útmutatásnak megfelelően kooperálni.
Az mindenesetre biztos, hogy a nyilvánosság előtt zajlott csörtéjük nem tetszett a miniszterelnöknek, és a közvélemény előtt is aligha szolgálta épülésüket.
Amúgy délután kettőkor kormányzati sajttáj Lázárral és Giró-Szásszal.