A vízigótok által egy ókori római erőd romjain alapított francia Carcassone, amelynek 11.-13. század közt épített falait majdnem elpusztította a forradalmat követő restauráció. Viollet-le-Duc vezetésével 1853-ban indult meg az igényes felújítás, mely 1910-re ért véget.
Fotó: JJFrenchGites
A francia Aigues-Mortes, melyet falai már több, mint hétszáz éve védenek
Az Adria gyöngye, a horvát Dubrovnik, mely egykor negyvenezres lakosságával Európa egyik legnagyobb városának számított. Az óvárost körbevevő, 4-6 méter vastag fal a 13. és 17. század közt épült.
Fotó: Alan Bloom
A harmincéves háború két csatájának helyszíne, a tizennegyik századi fallal rendelkező német Nördlingen
Fotó: Klaus Leidorf
A gyönyörű városka egy tizennégy millió éve lezuhant meteorit kráterének közepén fekszik, a házak falai pedig milliárdnyi apró gyémánttal vannak tele, hiszen a meteorit óriási erővel történő becsapódása annak grafittartalmát drágakővé alakította, az épületekhez pedig a környékbeli köveket használták. Egyes számítások szerint akár hetvenezer tonnányi gyémánt is lapulhat a falakban.
A világ legcsodásabb árapályszigete, a százéves háború során megerősített falú Mont-Saint-Michel, Franciaország
Fotó: Jean-Marie Liot/AFP
A tipikus árapályszigetek jellemzőit (apálykor száraz lábbal megközelíthető, dagálykor vízzel körülvett földdarab) mutató Mont-Saint-Michel első bencés kolostorát 708-ban szentelték fel, mai formáját a 11.-15. században nyerte el. Egy 1879-ben felépített gáttal kiküszöbölték a víz dagálykor való megjelenését, de az eredeti állapotokat az elmúlt hat évben visszaállították.