Tudomány zöldövezet

Térdre kényszerítheti a klímaváltozás az amerikai nagyvárosokat

Brandon Bell / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP
Brandon Bell / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP
Texasra előbb hurrikán csapott le áramkimaradásokat okozva, majd nem sokkal később szélsőséges hőhullám kezdődött. Sok területen továbbra sem állt helyre az energiaellátás, ami megakadályozza az épületek hűtését. Eközben más államokban tűz, villámárvíz vagy tornádó fenyeget. Kérdés, hogy a városok mit tehetnek a globális felmelegedés által felerősített extrém időjárási eseményekkel szemben, ha azok egyre kiszámíthatatlanabbá válnak.

Helyi idő szerint július 8-án, a korai órákban érte el a Beryl trópusi ciklon Texast. A hurrikán ekkor már „csak” 1-es kategóriájú volt, de korábban az 5-ös erősséget is elérte. A Beryl történelmi vihar, az éves atlanti hurrikánszezonok alatt még sosem regisztráltak ennyire korai 5-ös kategóriájú trópusi ciklont – a jelenség hátteréről ebben a cikkben írtunk bővebben.

Az extrém időjárási jelenség a Karib-térségben korábban felfoghatatlan pusztítást okozott, Texasban pedig mintegy 3 millió otthont és üzletet érintő áramkimaradást és súlyos áradást idézett elő, a katasztrófában legalább tíz ember vesztette életét. Egyes településeken, így az Egyesült Államok negyedik legnépesebb városában, a 2,3 milliós Houstonban az energiahálózat helyreállítása a vártnál hosszabb időt vesz igénybe, több százezer ügyfél továbbra sem fér hozzá a hálózathoz, ami az azóta kialakult hőségben különösen problémás – írja az AP.

Viharok után hőhullám

Az utóbbi időszakban a régiót több természeti csapás is érte, májusban például egy igen erős, nagy kiterjedésű és gyors mozgású szélvihar, egy úgynevezett derecho söpört végig Houstonon, szintén áramkimaradásokat okozva. Most a forróság jelent kihívást, a napi maximum rendre 32 Celsius-fok fölött van, az energiahiányban viszont sokan maradtak hűtés nélkül.

A Houston környéki kórházakban az elmúlt napokban megugrott a hőség és szén-monoxid-mérgezés miatt kezelt betegek száma.

A meleg komolyan megterheli a szervezetet, a hálózati energia hiányában pedig többen otthoni generátorral próbálnak áramhoz jutni, amelyeknek helytelen használata mérgezéssel járhat. Előfordul, hogy a berendezéseket nyitott ablak vagy szellőzőnyílás közelében működtetik, ilyenkor a színtelen, szagtalan mérgező gáz beszivároghat az otthonba.

Brandon Bell / Getty Images Egy család ül a verandáján a Beryl hurrikánt követő áramkimarások idején Houstonban 2024. július 12-én.

A houstoni katasztrófavédelmi hivatal szerint több mint 320 ember került kórházba a hőség miatt, ami az ilyenkor szokásos szám mintegy háromszorosa. Dr. Ben Saldana, aki a houstoni Methodist kórházrendszer 18 sürgősségi osztályát felügyeli, a szakértő az AP-nek elmondta: a 2021-es februári nagy fagy okozta áramkimaradások óta nem kezeltek ennyi pácienst.

A houstoni katasztrófavédelem illetékesei további mintegy 120 szén-monoxid-mérgezésben szenvedő betegről számoltak be, hasonlóan magas érték a hosszú áramkimaradások kivételével ritkán fordul elő. Dr. David Persse houstoni főorvos szerint öt-tíz évvel ezelőtt a mérgezések messze nem okoztak akkora gondot, mint napjainkban.

A forróság főként az alapbetegséggel, például szív- és érrendszeri rendellenességgel küzdőkre jelent fenyegetést, de a tartós kitettség bárki számára egészségkárosító lehet. A meleg egyébként nagy páratartalommal is párosul most Texasban, ami kifejezetten veszélyes, hiszen ilyen időben az izzadással már nem képes hűteni magát az emberi szervezet.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik