Rejtélyes módon esett teherbe egy tüskésrája egy észak-karolinai állatkertben. A gondozóknak fogalmuk sem volt, hogy történhetett az eset, mivel az akváriumban nincs hím rája, most viszont a tudósok előálltak néhány lehetséges magyarázattal – írja a Business Insider.
A dolgozók először megijedtek, mert azt hitték, hogy az állat rákos lehet, amikor észrevették, hogy duzzadni kezd. Egy későbbi vizsgálattal azonban megállapították, hogy az elváltozást tojások okozták, nem daganat.
A különös jelenség egyik magyarázata a partenogenezis, vagyis a szűznemzés lehet. Ez egy olyan aszexuális szaporodási forma, amelyhez nincs szükség hímre, tehát az egyedfejlődés csak a petesejtből indul meg, a hímivarsejtek részvétele nélkül. Ez a jelenség előfordul cápáknál, madaraknál, gyíkoknál és kígyóknál, sőt krokodilnál is figyeltek már meg hasonlót.
A gondozók azonban másik megfejtést is számításba vettek, miután harapásnyomokat fedeztek fel a vemhes ráján.
Ez elsőre furcsa elgondolásnak tűnik, azonban a cápák és a tüskésráják közeli rokonok, ezért elméletileg lehetséges közöttük a fajközi szaporodás. A cápák ráadásul jellemzően harapdálják partnerüket párzás közben, így a ráján látható sérülések is beleillenek a képbe.
A várandós állat egyébként most már bármelyik nap lefialhat, ezzel pedig hamarosan a rejtély is megoldódhat.