Élő Nagyvilág

Kiszabadított orvosnő, mélyben rekedt donyecki bányászok, csökkenő gázmennyiség, folyamatos menekültáradat

(Photo by Celestino Arce/NurPhoto) Celestino Arce / NurPhoto / AFP
(Photo by Celestino Arce/NurPhoto) Celestino Arce / NurPhoto / AFP
  • Boris Johnson: Ukrajna győzni fog!
  • „Dicsőség Ukrajnának” feliratú transzparenst feszítettek ki a Cambridge-i King’s College kápolnájának tornyai közé
  • 77 bányász rekedt egy donyecki szénbányában
  • Egyre csökken az Európába érkező orosz gáz mennyisége
  • Kiszabadult fogságából az ünnepelt ukrán orvosnő
  • Pénteken 12605-en érkeztek Ukrajnából Magyarországra
  • A pénteki nap főbb háborús hírei: az Európai Bizottság támogatja Ukrajna uniós tagjelölti státuszát; Boris Johnson brit miniszterelnök váratlanul megjelent Kijevben és gigantikus katonai kiképzőprogramot ajánlott fel Ukrajnának;  Olaf Scholz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök, Mario Draghi olasz miniszterelnök és Klaus Johannis román elnök is támogatta Ukrajna jelöltségét; Az ENSZ emberi jogi biztosa szerint, ami Mariupolban történt az a nemzetközi emberi jogok súlyos megértése; Az orosz központi bank vezetője szerint az ország gazdasága „már nem lesz olyan, amilyen volt”; Vlagyimir Putyin a világrend visszafordíthatatlan átalakulásáról tartott beszédet a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon.

Kémiai anyagok felhőjét látták egy robbanás után Szeverodonyeck felett

A Szeverodonyeck régióban több száz méteres magasságú narancssárga füstoszlopot filmeztek le egy robbanás után. A orosz RIA Novosztyi szerint a füst színe hasonlít a salétromsavval töltött tartályok felrobbantása után keletkező gázokéhoz. A hírügynökség a Telegram hírcsatornáját is idézi, amely szerint Szeverodonyeck környékén vagy egy külvárosban történt robbanás. „A füstölt gomba egyértelműen kémiai eredetű.”

Az orosz csatornák azonnal az ukrán oldalt vádolták meg a kémiai anyag felrobbantásával. A nap folyamán Donyeck lakóövezetének bombázását is az ukrán hadseregre hárították. Az információkat független források nem erősítették meg, a ukrán oldal pedig kifejezetten cáfolta, és közölte: nem támadnak civil célpontokat, csak az orosz erők akarják rájuk hárítani a felelősséget.

Öt civil fogolycserével visszatérhetett Oroszországba

Az ukrán védelmi hírszerzési igazgatóság közölte, hogy öt civilt visszaküldtek az Oroszországba fogolycsere keretében. Azt nem közölték, hogy a kicserélt foglyok oroszok harcosok voltak-e – írta a Reuters hírügynökség.

Az igazgatóság tájékoztatása szerint az öt civil közül négyet a kijevi régió orosz megszállása idején ejtettek fogságban, mielőtt az orosz erők március végén kivonultak volna.

A hírszerzési hivatal azt elárulta, hogy csereként egy ukrán civil holttestét is megkapták.

A német energiahivatal szerint Oroszország fel akarja srófolni az energia árát

Oroszország a gázszállítások visszafogása révén fel akarja srófolni az energiaárakat – mondta szombaton a dpa német hírügynökségnek Klaus Müller, a német energiapiacot szabályozó hatóság (Bundesnetzagentur) vezetője.

„Oroszország napok óta jelentősen kevesebb gázt szállít Németországba és Európába, amivel az a célja, hogy kizökkentsen bennünket és felhajtsa az árakat” – fogalmazott Müller. A Bundesnetzagentur vezetője szerint most a legfontosabb, hogy minél több földgázt lehessen megtakarítani és elraktározni télre. Elmondta azt is, hogy a német kormány további cseppfolyósított földgáz (LNG) beszerzésén is dolgozik. A hatóság szerint a német gáztározók feltöltöttsége jelenleg 56,7 százalékos. A Bundesnetzagentur szerint Németország gázellátása jelenleg stabil, de feszített.

Oroszország az Északi Áramlat gázvezetéken az elmúlt napokban 60 százalékkal csökkentette a gázszállítást, amit elhúzódó karbantartással magyaráz. Robert Habeck alkancellár viszont a napokban arra az álláspontra helyezkedett, hogy a szállítások mérséklésének politikai okai vannak, miután az Európai Unió szankciókkal sújtotta az orosz kőolajexportot. (MTI)

Több száz potenciális háborús bűntény ügyében vizsgálódik Németország

Az orosz hadsereg által Ukrajnában elkövetett több száz potenciális háborús bűntény ügyében vizsgálódik a német szövetségi bűnügyi hivatal (BKA), közölte Holger Münch, a szervezet vezetője a Welt am Sonntag című lap szombati jelentése szerint.

A BKA vizsgálata nemcsak az elkövetők azonosítására törekszik, hanem az esetleges bűntettek katonai és politikai felelőseinek felderítésére is, ami a nyomozás legnehezebb része

– mondta el Münch. Kifejtette: hivatalának célja, hogy azonosítsa az atrocitások felelőseit, bizonyítékokat gyűjtsön ellenük és igazságot szolgáltasson, akár Németországban is, ahol univerzális igazságszolgáltatás működik, ami lehetővé teszi, hogy bizonyos bűncselekmények esetében ott is ítéletet hozhatnak, függetlenül attól, hogy hol követték el őket.

Münch azonban az MTI tudósítása szerint megjegyezte, hogy mindez hosszú időt vehet igénybe, mert az ukrajnai háborúhoz köthető jogsértések vizsgálata még csak az elején tart.

A BKA munkáját segíti a német szövetségi hírszerző szolgálat (BND) is, például azzal, hogy olyan, rádiós kapcsolaton keresztül folytatott beszélgetéseket rögzítettek, amelyekben orosz katonák ukrán civilek ellen elkövetett atrocitásokról meséltek egymásnak. Münch szerint német nyomozók, nemzetközi felhatalmazással, személyesen is ellátogathatnak majd Ukrajnába.

Boris Johnson: Ukrajna győzni fog!

Pénteki ukrajnai villámlátogatásáról hazatérve Boris Johnson brit miniszterelnök újságírókkal találkozva szombaton az alábbi kijelentéseket tette:

  • a háború elhúzódásával Ukrajna elfáradhat
  • fontos, hogy Nagy-Britannia továbbra is megmutassa, hosszú távon támogatja Ukrajnát
  • a oroszok hüvelykről hüvelykre araszolnak előre, ezért el kell mondani, hogy Ukrajna képes tud, és győzni is fog.

Boris Johnsont a saját pártjából támadta néhány képviselő, mondván, a kijevi út helyett inkább egy észak-angliai konferencián kellett volna résztvennie.

AFP Boris Johnson ukrán vasutasokkal 2022. június 18-án

77 bányász rekedt egy donyecki szénbányában

Hetvenhét bányász rekedt a donyecki Zaszjadko szénbányában, miután megszakadt az áramellátás.

A RIA orosz állami hírügynökség Ukrajnát tette felelőssé az incidensért, azzal vádolva, hogy az általuk indított támadások okozták az áramkimaradást.

Ukrajna egyelőre nem reagált a bejelentésre.

Reuters, Guardian

Egyre csökken az Európába érkező orosz gáz mennyisége

A Gazprom közölte, hogy Ukrajnán keresztül, a Szudzsa betáplálási ponton keresztül Európába szállított gáz mennyisége szombaton 41,4 millió köbméterre csökkent a pénteki 41,9 millió köbméterről.

A Reuters jelentése szerint a Gazprom szerint Ukrajna elutasította azt a kérelmet, hogy egy másik jelentős belépési ponton, a Sokhranovkán keresztül gázt szállítsanak.

Pénteken 12605-en érkeztek Ukrajnából Magyarországra

Nem csitul az ukrajnai menekülthullám. Pénteken 12605 menekült érkezett Magyarországra; az ukrán-magyar határszakaszon 6769 ember lépett be, a román-magyar határszakaszon belépők közül 5836-an nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek.

A beléptetettek közül a rendőrség 346 embernek állított ki ideiglenes, 30 napig érvényes tartózkodásra jogosító igazolást; nekik fel kell keresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzéséért.

Vonattal 298 ember, köztük 136 gyerek érkezett az ukrajnai háború elől menekülve Budapestre pénteken.

Három hónap után szabadult fogságából az ünnepelt orvosnő

Három hónappal a fogságba esése után kiszabadították Julia Paievskát, azt az ukrán orvosnőt, akinek felvételeit az Associated Press csapata csempészte ki az ostromlott Mariupol városából – írja az AP.

Julia Paievska, aki csapatával ukrán és orosz sebesülteket is ellátott, egy testkamerával 256 gigabájtnyi felvételt rögzített munkájáról két hét alatt. Az Associated Press március 15-én hozta el az anyagot, Paievska és egy kollégája március 16-án került orosz hadifogságba.

Az orvosnő kiszabadulását Volodimir Zelenszkij jelentette be, az ukrán elnök megígérte, hogy tovább dolgoznak valamennyi ukrán fogoly szabadon bocsátásáért. Paievskát egy kijevi kórházba szállították.

Olvasói sztorik