Egy japán nő lemondott a gyermekéről és beperelte a spermadonorát, miután megtudta, hogy a férfi hazudott neki a származásáról és az iskolai végzettségéről.
A 30-as éveiben járó, Tokióban élő nőnek egy közös gyermeke van a férjével. A pár szeretett volna még egy gyereket, de aztán kiderült, hogy a férfinek valamilyen örökletes betegsége van, ezért a nő úgy döntött, inkább keres egy spermadonort a közösségi médiában. A kiválasztott donor azt állította magáról, hogy japán, és a rangos Kiotói Egyetemen szerezte meg a diplomáját. Összesen tíz alkalommal szexeltek azzal a céllal, hogy a nő teherbe essen – írja a Vice a Tokyo Shimbun című japán lap beszámolója alapján.
Ráadásul egy másik egyetemre járt, és eltitkolta azt is, hogy nős. Mire a nő megtudta a férfi valódi kilétét, már késő volt elvetetni a gyermeket, ezért az átvert anya úgy döntött, lemond róla, és örökbe adta.
Múlt hónapban pedig pert indított a spermadonor ellen. 330 millió jen (894 millió forint) kártérítésért követel az érzelmi sérelmei miatt.
A Vice azt írja, hogy Japánban a spermaadományozás gyakorlatilag szabályozatlan kérdésnek számít. A 126 millió lakosú országban mindössze egyetlen kereskedelmi spermabank van, amelyet csak júniusban alapítottak. A donorral történő mesterséges megtermékenyítés – egy olyan eljárás, amelynek során spermiumot juttatnak egy személy méhébe – csak házaspároknak engedélyezett. És még a jogosultak esetében is mindössze 12 kórház végez ilyen termékenységi kezelést az egész országban.
Sok japánt ez arra kényszerít, hogy a sperma beszerzésére alternatív módokat találjanak. Az alteranívakeresők nagy része a közösségi médiában talál magának megfelelő donort, de a mesterséges megtermékenyítést általában nem tudják maszek módon megoldani.
Japánban jelenleg nincsenek olyan törvények, amelyek szabályoznák a kereskedelmi spermabankokat. Ennek hiányában 1948 óta az egészségügyi intézmények az élenjárók a mesterséges megtermékenyítési eljárásokban. A kezeléshez való hozzáférés azonban erősen korlátozott, még azon házaspárok számára is, akiknek törvényesen engedélyezett ez az ellátás – írja a portál.
Így nem csoda, hogy a Vice a feljelentő anyát és az ügyvédjét vagy a spermadonort sem érte el – akiknek a személyazonosságát a helyi médiában sem hozták nyilvánosságra.
A nő ügyvédje ugyanakkor elárulta: ügyfele azért perelte be az őt megtévesztő donort, mert nem szeretné, hogy mások is az áldozatává válhassanak.