Csütörtök estig ötvenhárom ember halálát állapították Mexikó déli részén abban a balesetben, amelyben egy menekülteket szállító kamion egy acélból készült gyalogoshíd pillérjének csapódott. A jármű rakterében mintegy kétszáz embert szállítottak szorosan összezsúfolva, így a mentés során a túlélőkre és a halálos áldozatokra egymás hegyén-hátán fekve találtak rá. Az AP hírügynökség az esetről beszámolva azt írta, 2010 óta ez volt a legtöbb halálos áldozatot követelő nap. Akkor egy drogkartell mészárolt le hetvenkét menekültet Mexikó északi részén.
Az elsőként kiérkező mentők a sajtónak azt mondták, hogy sok sérült, aki járni tudott, elmenekült a helyszínről, attól tartva, hogy a bevándorlási hivatal emberei feltartóztatják majd őket. Az egyik mentős azt mondta, azok közül, akik a környező lakott területekre indultak, sokan véres ruhákban, zúzódásokkal indultak útnak.
Az egyik túlélő azt mondta, hogy a kamionban főként Guatemalából és Hondurasból érkező bevándorlók tartózkodtak, közöttük nyolc-tíz kisgyermek is lehetett. A túlélő hozzátette az Egyesült Államokba próbált bejutni, de most arra számít, hogy visszatoloncolják Guatemalába.
A mexikói kormány a legutóbbi időkben azzal próbálja nyugtatni az Egyesült Államokat, hogy megfékezi a gyalogszerrel közlekedő menekülteket, és újraindítja a „Maradj Mexikóban” elnevezésű politikai programját. Ezzel azonban nem sikerült megállítani a menekültáradatot, mert az emberek egyre gyakrabban embercsempészek teherautóiban próbálnak eljutni a határhoz. Ezekért a fuvarokért az embercsempészek több ezer dollárt is kérhetnek, ám az utasok ezzel gyakran halálos kockázatot vállalnak.
A tömegszerencsétlenségre reagálva a mexikói és a guatemalai elnök is részvétét fejezte ki.