Nagyvilág

Netanjahu elvesztette a hatalmát, megalakult az új izraeli kormány

DEBBIE HILL / POOL / AFP
DEBBIE HILL / POOL / AFP

A centrista Van Jövő (Jes Atíd) párt elnökének, Jaír Lapidnak sikerült az új izraeli koalíciós kormány megalakítása, és erről még szerda éjjel tájékoztatja Reuven Rivlin államfőt – közölte késő este Lapid szóvivője az MTI szerint.

Bő két órával az éjféli határidő lejárta előtt először Manszúr Abbász, az iszlám hagyományőrző Raam párt elnöke látta el szignójával pártjának megállapodását a Lapid-Bennett kormánnyal, majd Gideon Szaár, az Új Remény (Tikva Hadasa) nevű jobboldali párt vezetője is csatlakozott a sokpárti egységkormányhoz, és ezzel lehetővé tették a kormányalakítással megbízott Lapidnak, hogy jelenthesse Rivlinnek:

sikerrel jártak erőfeszítései.

Az új kormány legfeljebb két héten belül felesküdhet, ha sikerül várhatóan a jövő héten relatív többséget szereznie az izraeli parlamentben, a kneszetben.

A két éven belül megtartott négy parlamenti választás után megszületett koalícióban baloldali, centrista és jobboldali pártok vesznek részt, de kimaradt belőle a Benjámin Netanjahu vezette jobboldali Likud.

Az új kabinetben a kormányzati ciklus első felében Naftali Bennett, a jobboldali Jobbra (Jamina) párt elnöke lesz a kormányfő, miközben Lapid külügyminiszterként tevékenykedik. Utána szerepet cserélnek, Lapid veszi át a miniszterelnöki hivatalt, és Bennett a külügyi tárcát.

A nemzeti egységkormány – amennyiben bizalmat kap a kneszetben – Benjámin Netanjahu 12 éves, Izrael történetében leghosszabb kormányfői szerepét zárja le.

YONATAN SINDEL / POOL / AFP

Az egységkormány legnagyobb ereje a 17 képviselői hellyel rendelkező Van jövő (Jes Atíd)lesz. A védelmi tárca élén várhatóan marad a 8 mandátummal bíró, centrista Kék-Fehért vezető Beni Ganz.

A szociáldemokrata Munkapárt Meráv Michaeli vezetésével 7 mandátummal járul hozzá a kormányhoz, s a balliberális Merec párt hat képviselői szavazatot biztosít a kneszetben. Avigdor Liberman jobboldali Izrael a Hazánk pártja hét honatyával csatlakozott, Gideon Szaár szintén jobboldali Új Reménye hattal, és velük fog szavazni az izraeli politikai életben első alkalommal egy arab párt, a Raam is.

A rotációs, két kormányfős rendszert, amelyben a koalíciós megállapodás értelmében a ciklus két felében más-más tölti be a miniszterelnöki posztot, Benjámin Netanjahu és Beni Ganz alakította ki tavaly nyáron, amikor Ganz koalíciós kormányt alakított Netanjahuval. Ez a kormány tavaly év végén oszlott fel, és új választásokat írtak ki idén március 23-ra.

A koalíciós tárgyalások utolsó óráiban szerdán éjjel Kfar Makkabiában, a megbeszéléseknek otthont adó épületnél az utca két oldalán gyülekeztek a koalíciós megállapodás támogatói és ellenzői, és kiabálással próbáltak érvényt szerezni akaratuknak, miközben az úttesten a rendőrség felügyelte a két tábor elkülönítését.

Netanjahu vasárnap egy televíziós beszédben az ország népének átverésével vádolta Naftali Bennetet, miután az bejelentette, hogy egységkormányt alakít Jaír Lapiddal.

Cáfolta Bennet azon állítását, miszerint az ő irányításával nem jöhet létre jobboldali kormány. Netanjahu szerint kétféle út is kínálkozhatna jobboldali-vallásos kormány teremtésére az ő irányításával és Bennet részvételével. Azt az állítást is visszautasította, hogy Bennet előtt csakis az egységkormány vagy az újabb választások lehetősége állt.

Netanjahu a március 23-ai választások után kezdett tárgyalásokat a többi jobboldali párttal, de a 28 napos kormányalakítási megbízás határidejének lejártáig ez nem sikerült. Ha senki nem lett volna képes negyedszer sem a kormány megalakítására, akkor ismét, ötödször is választásokat írtak volna ki Izraelben.

Kapcsolódó
Szijjártó: Izrael a barátunk és a szövetségesünk
A magyar külügyminiszter az izraeli miniszterelnökkel találkozott.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik