Nagyvilág

A bajor állam közölte: a magyarok miatt nem egyezett meg a CEU a müncheni egyetemmel

A kooperációs egyezmény a Technische Universität München (TUM) és a Central European University (CEU) között mindkét fél által kifejezetten azzal a feltétellel lett megkötve, hogy a CEU Magyarországon nemzetközi diplomákat adhat ki. Ez jelenleg nincs így. Konkrét tervek a projektekről, tartalmakról, támogatási összegekről vagy professzori állásokról ezért eddig nem léteznek. A magyar kormánykijelentéseknek, miszerint a bajor oldal viseli a felelősséget azért, hogy a tervezett kooperáció eddig nem jött létre, (…) semmilyen alapja nincsen. Miután a tervezett kooperáció létrehozásához kifejezetten szükséges feltétel csak egy magyarországi törvényváltoztatással és így a magyar törvényalkotó által eszközölhető, ezért a bajor államkormány egyelőre nem lát saját lehetőséget a kooperáció előmozdítására

– közölte a bajor kormány egy hivatalos válaszban arra, hogy miért akadt meg a tárgyalás a Müncheni Egyetem és a magyar kormány között a CEU ügyében.

Az Orbán-kormány márciusban jött elő azzal a tervvel, hogy a CEU mégis Magyarországon tud maradni, ha megállapodást kötnek a müncheni műszaki egyetemmel, és onnantól kezdve a budapesti egyetem nem csak magyar-amerikai, de német is lesz.

A megállapodásra akkor azért volt szükség, mert a Fidesz tagságát felfüggesztették az Európai Néppártban. Emiatt a pártcsalád frakcióvezetője, Manfred Weber Budapestre utazott, hogy megpróbálja feloldani a konfliktust. Orbán Viktortól három dolgot kért Weber, ezek egyike volt, hogy a CEU folytathassa a működését Budapesten. Weber konkrét megoldást is kínált az egyetem maradására: működjenek együtt a müncheni műszaki egyetemmel, ami három tanszéket adna Budapestnek, így német diplomákat is kiadhatnának, ráadásul olyan szakokon, amelyeket a magyar kormány hagyományosan jobban értékel.

Orbán Viktor miniszterelnök a Karmelita kolostorban fogadta Manfred Webert, az Európai Néppárt frakcióvezetőjét. Fotó: Szecsődi Balázs/Miniszterelnöki Sajtóiroda/ MTI

A CEU lassan végleg elhagyja Magyarországot, az amerikai szakok már Bécsbe költöztek, de a müncheni együttműködésből nem lett semmi. Orbán még márciusban levelet írt a bajor miniszterelnöknek, és a CEU-val kapcsolatban ismét úgy tűnt, nem bontja ki az igazság minden részletét.

Magyarország kormányának nevében biztosíthatom, hogy a Müncheni Műszaki Egyetem részvétele a magyar felsőoktatásban a CEU-val való együttműködés keretében semmilyen akadályba nem ütközik, a CEU – ahogyan az elmúlt két évtizedben is – kutathat és oktathat Budapesten

– írta a miniszterelnök. A tárgyalások a nyár elejére szakadtak meg teljesen, ekkor kezdett el Gulyás Gergely, aki a tárgyalásokért is felelt, olyanokat mondani, hogy attól tart, a bajor törvények tiltják, hogy a CEU amerikai diplomákat adjon ki, de érdeklődéssel figyeli a tárgyalásokat. Később Orbán többször áthárította a kérdést. Először Bécsre, ahová szerinte a CEU elköltözött, majd a bajor kormányra, de érdemi előrelépés azóta sem történt.

A mostani kérdés is és válasz úgy került elő, hogy a momentumos Donáth Anna november végén Münchenben beszélt az ügyről a szabaddemokrata parlamenti képviselő Wolfgang Heubisch-sal, aki hivatalos kérdést tett fel a bajor kormánynak az ügyben. Erre született meg a cikk elején olvasható válasz, amely szerint azért nem lépett előre semmit az ügy, mert a magyar kormány nem változtatott törvényt annak érdekében, hogy a CEU Magyarországon maradhasson.

Nem történt semmilyen konszolidáció a Fidesz Néppártban való felfüggesztése vagy az EP-választás után, a Fidesz ugyanúgy ellensége a szabad oktatásnak, a szabad egyetemnek, a szabad gondolatnak. Egyre több néppárti politikus van már ugyanazon a véleményen, mint a kizárási eljárást megindító tagpártok: a Fideszben nem szabad bízni, a Fidesszel nem lehet tárgyalni

– tette hozzá ehhez Donáth Anna.

És való igaz, hogy Manfred Weber a napokban már nyíltan beszélt arról, ellenzi a Fidesz visszafogadását a pártcsaládba, és indoklásként azt mondta: tagságának felfüggesztése óta a kormánytöbbség újabb problémás törvényeket hozott, és a CEU sorsa sem rendeződött.

Kiemelt kép: Alexander Chitsazan / CEU / MTI

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik