310-re emelkedett a Srí Lanka-i merénylet halálos áldozatainak száma – írja a Guardian a helyi rendőrségi szóvivő nyilatkozata alapján. A szóvivő közölte, hogy már 40 embert vettek őrizetbe a támadássorozattal összefüggésben.
A letartóztatottak között van az öngyilkos merénylőket szállító teherautó sofőrje és annak a háznak a tulajdonosa, amelyben néhány terrorista lakott.
Kedden elkezdődött az áldozatok temetése is, ami előtt helyi idő szerint reggel fél kilenckor háromperces néma csenddel emlékeznek majd a merényletsorozat halottjaira.
Húsvét vasárnapján kilenc robbantás történt az ázsiai szigetországban. 290-en életüket vesztették és 500-an megsebesültek.
A támadásokat egy Srí Lanka-i szélsőséges csoport, a Nemzeti Tauhít Dzsamaat követte el három templom és három luxusszálló ellen egy időben hét öngyilkos merénylővel, akik mindegyike Srí Lanka-i állampolgár volt.
A hatóságok azt gyanítják, hogy a merénylőknek külföldi kapcsolataik voltak, egy nemzetközi terrorszervezet állhat mögöttük.
A halálos áldozatok között 39 külföldi állampolgár van:
- A robbantások nyolc nagy-britanniai állampolgárral végeztek.
- Ugyancsak nyolc halott indiai – a szubkontinensnyi ország hivatalos közlése szerint.
- Dánia egyelőre nem erősítette meg hivatalosan, hogy három halott a skandináv ország állampolgára volt.
- Ausztrália két polgárának halálát tudatta, Kína ugyancsak. Az Egyesült Államok egy állampolgára vesztette életét az egyik szállodai robbantásban.
- Rajtuk kívül holland, japán, spanyol és portugál állampolgárok is életüket vesztették a vasárnapi merényletsorozatban.
A merényletben Anders Holch Povlsen, Dánia leggazdagabb embere négy gyermeke közül hármat veszített el – közölte a férfi divatcégének szóvivője hétfőn. A család éppen Srí Lankán nyaralt.
Povlsen a tulajdonosa a világ egyik legnagyobb online ruházati kiskereskedelmi hálózat, az Asos tulajdonosa és egyes hírek szerint Skócia legnagyobb földbirtokosa is.
A 21 millió lakosú Srí Lanka 70 százaléka buddhista vallású, 12 százalék hindu, 10 százalék muszlim, és 7 százalék, vagyis mintegy 1,2 millió lakos katolikus. A polgárháború vége – 2009 – óta eddig nem volt jelentősebb támadás vagy terrorcselekmény az országban, de a különböző vallások hívei között rendszeresen vannak súrlódások és kisebb atrocitások.
Kiemelt kép: Europress / Jewel Samad / AFP