A pénteki WannaCry zsarolóvírus több mint 200 ezer áldozatot szedett, és 150 országot érintett. A szám tovább nőhet, ha az emberek hétfőn visszatérnek munkába – jelentette be az Europol. Rob Wainwright, a szervezet vezetője a brit ITV csatornának nyilatkozva elmondta, a világ egy eszkalálódó fenyegetéssel néz szembe, és tovább terjedhet a vírus.
Ilyen globális méretű támadásra eddig nem volt példa
– hangsúlyozta az Europol-igazgató.
Növekvő fenyegetéssel állunk szemben. A számok egyre emelkednek, és aggódom, hova lyukadunk ki hétfő reggelre, mikor az emberek visszatérnek a munkába, és bekapcsolják gépeiket.
Az autógyárak, kórházak, boltok, vasúttársaságok és iskolák informatikai rendszereit is megbénító vírus terjedése lassult ugyan, de félő, hogy szusszanásnyinál nem lesz hosszabb a szünet.
Wainwright elmondta, hogy
de abból indulnak ki, hogy bűnözőről van szó.
Bizonyos összegeket követelnek, ebben az esetben viszonylag alacsony összegekről van szó: 300 dollárról (körülbelül 85 ezer forintról), amely 600 dollárra (170 ezer forintra) emelkedik, ha nem fizetsz három napon belül. Figyelemre méltóan kevesen fizettek eddig, így nem valószínű, hogy a bűnszövetkezetek nagyot kaszáltak volna.
Wainwright elmondta, hogy az Europol aggódik az érzékeny adatokkal dolgozó egészségügy számítástechnikai rendszereinek biztonságáért, de nem nyilatkozott azzal kapcsolatban, hogy a brit kormány eleget költ-e erre a célra.
A pénteken végigsöpört zsarolóvírus zárolta a gépen található, sokszor bizalmas, vagy éppen érzékeny adatokat. Egy felugró ablakban 28 nyelven zsarolja meg a felhasználót, s követel váltságdíjat: 300 és 600 dollár közötti összeget, azaz 85-171 ezer forintot.
Az elmúlt napok globális kibertámadási hullámának egyik első célpontja a brit egészségügyi rendszer, az NHS volt, amelynek informatikai és távközlési rendszerei 46 angliai és skóciai körzetben hosszú órákra leálltak.
(MTI, BBC, ITV))