Élet-Stílus

Szerényen ünnepel ma II. Erzsébet királynő

A brit uralkodó 1926. április 26-án látta meg a napvilágot, ma üli 91. születésnapját. Szolidan, csendesen, szerényen, családi körben, már amennyire a mi fogalmaink szerint egy királyi ünnep szolid és szerény lehet: mondjuk inkább úgy, különösebb felhajtás nélkül.

Két születésnap

A palotában legfeljebb csak pezsgő durrog, ám London péntek délben ágyúlövésekkel tisztelgett az uralkodó előtt. A Hyde Parkban 41, a Windsor Great Parkban 21, a Towerben pedig 62 ágyút sütnek el. A 80. születésnapján Erzsébet kiment a kastély környéki utcákra, hogy személyesen fogadja alattvalói gratulációját – de általában tényleg szűk körben tölti a napot.

A nemzetközösség majd júniusban ünnepli hivatalosan hatalmas felvonulással, parádéval megadva a módját. II. Erzsébetnek, mint a XVIII. század második fele óta minden brit uralkodónak két születésnapja van.

A szokást II. György uralkodása alatt 1748-ban vezették be. A király ugyanis november 9-én született, és a szigetek időjárása ilyenkor már nem kedvez a szabadtéri nagy buliknak. Ezért került a hivatalos ünnep nyárra.

Ágyúlövések 2016-ban:

Nem léphet a parlament alsóházába

Erzsébet a leghosszabb ideje regnáló brit uralkodó, és minden idők leghosszabb ideje a trónon ülő királynője: 1952. február 6-án koronázták, vagyis idén már 65. éve viseli a brit királyi koronát. Ez a számos, sokszor nyilván megterhelő kötelezettség mellett kiváltságokkal is jár. Néhány érdekesség:

  • a világon egyedüliként rendszám és jogosítvány nélkül is vezethetne;
  • nincs személyi igazolványa;
  • nincs útlevele;
  • nem tartóztathatják le, tanúvallomásra sem kötelezhetik.

Ez nem valami furcsa szeszély, hanem a józan ész diktálja. Fenti dokumentumokat II. Erzsébet nevében állítják ki, az ügyészség és a bíróságok is az ő nevében járnak el. Furcsa lenne egy saját maga számára kiállított igazolvány, vagy ha II. Erzsébet beidézné II. Erzsébetet…

Nincs viszont szavazati joga, és nem léphet be a parlament alsóházába – ez 1642 óta szabály, amikor I. Károly fegyveresei berontottak a terembe, letartóztattak öt képviselőt, és megkezdődött a polgárháború. A törvények elfogadása során vétójoga van, ám ezzel Erzsébet még soha nem élt.

Ezen kívül a királynő adót sem köteles fizetni, de ő 1992-től Lancasteri Hercegségből származó magánjövedelme után becsületesen adózik. Igaz, az összeget ő maga határozza meg.

Belevaló nő

A tévében, hivatalos felvételeken, fotókon a királynő kimért, még mosollyal az arcán is diplomatikus, kissé merevnek tűnik. Pedig Erzsébet nagyon is esendő ember, sőt nagyon is belevaló nő. Kevesen tudják például, hogy gyermekként nem tudta kimondani saját nevét, ezért családi körben a Lilibet becenév ragadt rá – mintha azt mondanánk, Ejzsi.

Kiváló úszó, nagyszerűen lovagol, gyermekkora óta bolondul a kutyákért, ma is több corgit tart. Elég fura külsejű kutyák, mondjuk úgy, nem sok embert vesznek le elsőre a lábukról: tömzsi, hosszú testüket kurta lábak tartják, füleik mint a denevéreké – pásztorkutyaként tenyésztik őket Walesben jó ezer éve. Erzsébet 18. születésnapjára kapta az első corgit, ma már ennek az ebnek 14. generációja van mellette.

Forrás: Europress Fotóügynökség

Egy időben élénk érdeklődést mutatott a Loch Ness-i szörny iránt, és egyik kedvenc sorozata a Downton Abbey, saját Youtube-csatornája van, Facebook-profilja, unokáival sms-ezik és a Twitteren cseveg. Első e-mailjét 1976-ban küldte el, ebben arról értesítette az ARPANET felhasználóit, hogy elérhetővé vált a CORAL 66 nevű programozási nyelv.

A II. világháborúban a hadsereg kötelékében elsősegélyfurgont vezetett, Winston Churchill lányával együtt szerezte meg a jogosítványát. Koronázása előtt főleg attól tartott, hogyan fogja viselni a 2,25 kilogramm súlyú, magas, kényelmetlen ékszert. Hetekig gyakorolt, még Károly herceghez is a koronával a fején ment jó éjt kívánni – végül leginkább a súlyos ruhákkal gyűlt meg a baja.

Ez volt az első brit koronázás, amit a tévé közvetített, az érdeklődés hatalmas volt: milliók nézték a tévében és hallgatták a rádióban élőben. Egyben ez volt az a pillanat azon az 1952-es február 6-án, amikor Erzsébetnek hirtelen két születésnapja lett: a “valós”, ezt ünnepli minden év április 21-én, és egy hivatalos nyáron.

(Kiemelt kép: Europress Fotóügynökség)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik