A kardszárnyú delfinek félelmetes ragadozók hírében állnak, ezt az is mutatja, hogy a köznyelvben gyakran nevezik őket „gyilkos bálnáknak”. Az elmúlt években sokat lehetett olvasni arról, hogy ezek a tengeri emlősök még a rettegett fehér cápákat is képesek menekülésre késztetni, sőt Dél-Afrikában egyenesen vadásznak rájuk. Erejüket tökéletesen demonstrálja, hogy idén tavasszal két kardszárnyú egy nap leforgása alatt 20 cápával végzett, de mégis mennyire veszélyesek ezek az állatok az emberekre?
Rátámadnak az emberre?
Ha ezt a kérdést feltesszük, sokaknak valószínűleg a mostanában zajló hajótámadások jutnak eszükbe. 2020 májusa óta több mint 500 alkalommal támadtak kardszárnyú delfinek hajókra az Ibériai-félszigetnél, hármat el is süllyesztettek, ezt a viselkedésüket pedig már az Északi-tengeren is dokumentálták. Ez az új viselkedés kockázatos lehet az emberekre nézve is, a szakértők azonban úgy gondolják, elképzelhető, hogy csak játékból rongálják meg a járműveket, és egyelőre nem okoztak személyi sérüléseket.
A Live Science cikke szerint olyan esetek, amikor vadon élő kardszárnyú delfinek konkrétan emberekre támadnak, nagyon ritkán fordulnak elő.
Erich Hoyt bálna- és delfinkutató úgy véli, könnyen lehet, hogy az állat fókának nézte a szörföst, de amint rájött a tévedésére, odébb állt.
Amikor a „gyilkos bálnák” gyilkolnak
Más a helyzet azonban, ha nem vadon élnek: az elmúlt évtizedekben több tucatszor viselkedtek agresszíven emberekkel szemben a fogságban tartott kardszárnyú delfinek.
A kutatók nem tudják, hogy pontosan mi készteti a fogságban tartott kardszárnyúakat támadásra, de Hoyt szerint nem csoda, ha a szűk, mesterséges környezetben frusztrálttá válnak, vagy „megőrülnek”. A szakértő szerint az is elképzelhető, hogy Tilikum és a hozzá hasonlók valójában nem támadni akartak, csupán játszani, mert nagyon unatkoztak. Azonban ami a kardszárnyú delfineknek játék, az mások számára halálos lehet.