A nyáron évek óta nem tapasztalt hőhullám sújtotta Európát: az Egyesült Királyságban például az adatrögzítés kezdete óta először mértek 40 Celsius-fok feletti hőmérsékletet. Az egyre komolyabb hőség, és a súlyosbodó hőhullámok bizony a természetre is kihatnak: a jellemzően hidegebb, csapadékosabb időjárással rendelkező szigetországban elkezdtek nőni az egzotikus gyümölcsök.
Brit kertészek arról számoltak be a BBC-nek, hogy olyan mediterrán és szubtrópusi növények kezdtek el virágozni földjeiken az elmúlt években, mint például a füge vagy az avokádó. A beszámoló szerint egyes szobanövények a szabadban is elkezdtek nőni, viszont a hagyományosan brit kerti növények küszködnek a forróságban.
A királyi kertészeti szövetség (RHS) szerint nem véletlen, hogy az egzotikus növények megjelentek Angliában, ugyanis a csapadékosabb tél és a melegebb, szárazabb nyár, valamint a csapadékmennyiség változékonysága kedvező feltételeket teremt számukra. Az egyre növekvő vízhiány azonban komoly problémát okozhat a jövőben. A lap szerint a Föld a 200 évvel ezelőtti ipari forradalom óta nagyjából 1,1 Celsius-fokos melegedés tapasztalható, amelyet a tudósok az ember által okozott éghajlatváltozással hoznak összefüggésbe.
Egyes csoportok már évek óta próbálkoznak szubtrópusi és egzotikus gyümölcsök és zöldségek termesztésével az országban, azonban sokáig nem volt sok sikerélményük. Az észak-londoni Black Rootz Haringeyben található telephelyén például édesburgonyát, egzotikus tököket és paradicsomot termesztenek. A csoport társalapítója, Paulette Henry évtizedek óta termeszti ezeket a zöldségeket, de elmondása szerint a melegebb nyarak az utóbbi időben nagyon fellendítették a termést.
Több farmon arról számoltak be, hogy például a kemény banán, a dália virágok és a gyömbér egyes fajtái is egyre inkább túlélik a telet, és élvezik a nyári hőséget.