Megnőtt a biciklis balesetek és a fegyverek okozta sérülések száma a pandémia alatt – derült ki két kutatásból is. A Penn Állami Egyetem szakértői a fegyveres erőszakot vizsgálták, az Amerikai Sebészeti Főiskola kutatói pedig azt, hogy a traumatológiákon milyen balesetek aránya növekedett a járvány időszaka alatt.
Korábban már mi is beszámoltunk a koronavírus-járvány és az azzal járó karantén nem várt negatív hatásairól, többek között arról, hogy
- rengeteg daganatos ember potenciálisan életmentő műtétje maradt el,
- sokkal kevesebb daganatos beteget diagnosztizáltak egyáltalán,
- kevesebb volt a baleset az utakon,
- a felnőttek és a gyerekek mentális egészsége is romlott,
- megugrott a párkapcsolati erőszak száma itthon,
- az egyébként is gyenge lábakon álló pszichológiai és pszichiátriai ellátásunk meggyengült.
Újabb felsorolással bővül most a lista: két kutatás is a járvány alatti fegyverhasználat, illetve a balesetek számát és arányát vizsgálta.
Az amerikai sebészeti kongresszuson ismertették azt a kutatást, ami kimutatta: a tavalyi év során nagyjából ugyanolyan tendenciák mutatkoztak a baleseti osztályokon az Egyesült Államokban, mindegy, hogy az ország melyik részéről beszélünk. A biciklis sérülések száz százalékot növekedtek, de magasabb volt a fegyverekhez köthető balesetek aránya is, lőtt sebekkel például 23,5 százalékkal több ember kereste fel a baleseti sebészetet, mint korábban.
A Penn Állami Egyetem kutatói arra jutottak, hogy a fegyveres erőszak az Egyesült Államokban több mint 30 százalékkal nőtt a járvány alatt. A kutatók szerint a stressz, a családon belüli erőszak, a szociális interakciók hiánya és a lőfegyverekhez való nagyobb hozzáférés hozzájárulhatott a növekedéshez.