Tudomány

Allergén anyagokat tartalmazhatnak a D-vitamin készítmények

MirageC / Getty Images
MirageC / Getty Images

A D-vitaminról rengeteg minden jelent már meg tudományos berkeken belül is, ami nem is csoda, hiszen egy járványhelyzetben nagyon fontos kérdés, hogy milyen vitaminok és ásványi anyagok szükségesek a szervezet megfelelő működéséhez. A jelenlegi legfrissebb tudományos konszenzus (a The Lancet Diabetes Endocrinology szaklapban a legújabb metaanalízis) szerint a D-vitamin segít valamicskét a légúti fertőzések megelőzésében, de nem számottevően. Ez azonban nem azt jelenti, hogy nem érdemes D-vitamint szedni, hiszen az immunrendszer megfelelő működéséhez például szükség van rá, ha nem termel eleget a szervezet, és a terhes nőknél is ajánlott, hiányában a babánál is problémák alakulhatnak ki. Sokan mégsem szedik a D-vitamin készítményeket, egyszerűen azért, mert nem tehetik – írja dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos a ratkotunde.hu-n.

Ha tudjuk, hogy mennyire fontos a D-vitamin, akkor sokan miért nem gondoskodnak a pótlásáról? – teszi fel a kérdést a szakember. Nos, a válasz egyszerű: mert nem tehetik. A D-vitamin készítmények ugyanis nagyon különbözőek, de egy dologban rendszerint megegyeznek, ez pedig a szójababolaj tartalom. Szinte kivétel nélkül alkalmazzák ezt az anyagot, amivel azonban van némi gond:

a szójababolaj egy allergén anyag, melyre meglepően sokan érzékenyek,

számukra pedig a D-vitamin pótlása így erősen körülményes. Hiszen az allergének mellett a D-vitamin készítményeknek is meg kell felelni egy sor elvárásnak.

Az, hogy ne allergizáljon egy vitaminkészítmény alapelvárásnak tekinthető – gondolnánk, de ez sajnos nincsen így. A szójababolaj mellett a tabletták nyelést segítő bevonó anyaga, de a színezékek is lehetnek allergének – ráadásul ezekre többnyire nincs is igazán szükség.

AleksandarNakic / Getty Images

A vitaminkészítmények esetében a felszívódás kiemelten fontos, hiszen csak jó hasznosulás mellett képesek ellátni azt a feladatot, amiért pénzt adtunk ki rájuk. A hasznosuláshoz két részlet fontos: egyrészt maga az anyag, másrészt a segédanyagok. A D-vitamin esetében a felszívódást nagyban segíti a kalcium és a magnézium, de minden anyagnak megvannak a maga “segédanyagai” – mondja dr. Angyal Géza.

Természetesen maga az anyag sem mindegy, milyen formában szerepel a készítményben. A biológiailag aktív anyagok hasznosítása a szervezet számára lényegesen könnyebb – ebből következően egy tablettából nagyobb mennyiséget hasznosítunk. A D-vitamin esetében a D3 variációt érdemes keresni, hiszen ennek a legjobb a hasznosulása (más anyagok esetében jellemzően a -citrát és a -glükonát verziókat érdemes keresni).

A D-vitamin egy hormonszerű anyag, melyet a szervezet önmaga is képes előállítani,

ehhez nem is kell más, mint a napsütés. És hogy elegendő-e az a mennyiség, amit így hoz létre a szervezet? Igen! Már persze akkor, ha létrehozza. Ha ugyanis hosszú ruhában vagyunk, vagy éppen a felhők takarják a napot, esetleg épp a télben, vagy a tél végén vagyunk, akkor a D-vitamin előállítása nehézkes, ilyenkor a raktárakból építkezik a szervezet. A téli időszak végére azonban a raktárak is kiürülnek, így a pótlás lényeges kérdéssé válik.

Abban az esetben is érdemes a pótlást választani, ha kismamáról van szó. Egyrészt náluk a D-vitaminigény is megnövekszik, másrészt a napsütéssel járó meleget is nehezebben viselik, sokszor pedig a pocak napoztatása sem jó ötlet. Esetükben ráadásul általános tápanyagigény növekedéssel lehet számolni, melyre a szakemberek szinte minden esetben várandósvitamin szedését javasolják. Ilyenkor csupán olyat kell keresni, mely komplex, D3 formában tartalmazza a D-vitamint, nem allergizál – vagy legalább minimális annak esélye – és megfelelően szolgálja ki a három trimeszter eltérő igényeit.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik