Tudomány koronavírus

A helyesen viselt maszkok a nagy nyálcseppek 99,9 százalékát megállíthatják

Getty Images
Getty Images

A Royal Society Open Science tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a helyesen viselt maszkok a nagyobb nyálcseppek 99,9 százalékát is megállíthatják – írja az IFL Science. Ez különösen fontos lehet most, amikor a koronavírus egy új, fertőzőbb mutációja több európai országban is megjelent már, hiszen a járvány megállításának egy nagyon fontos eleme a megelőzés kell, hogy legyen.

Bár a maszkok nem védenek attól, hogy a koronavírus átjusson rajtuk a viselőjéhez, abban nagyon sikeresek, hogy a viselő által kibocsátott nyál- és egyéb váladékcseppek jó részét visszatartsák, ezzel potenciálisan meggátolva, hogy a fertőzött személy továbbadja a vírust. Olasz kutatók most azt vizsgálták meg, hogy egészen pontosan milyen arányban tarthatja vissza ezeket a váladékcseppeket egy helyesen felhelyezett orvosi, illetve szövetmaszk.

A szakértők speciálisan kifejlesztett próbababákon figyelték meg, hogy beszéd, köhögés vagy tüsszögés mellett mennyi fluoreszkáló váladék kerül ki tőlük a környezetbe, majd emberi kísérleteken is megismételték a gyakorlatot. Mindkét kísérlet kimutatta, hogy a maszkok ezredrészére csökkentették a környezetbe jutó nyál- és váladékcseppek számát. Érdekes, hogy

a szociális távolságtartás ilyen szempontból sokkal kevésbé volt hatékony, mint a maszkviselés:

valakit, aki maszk nélkül két méterre állt egy fertőzöttől, tízezerszer több csepp érte, mint azt, aki fél méterre állt tőle, de a fertőzött egyszerű, egyrétegű maszkot viselt.

A szakértők kiemelték, hogy az eredmények a nagyobb cseppekre vonatkoztak, a kisebbek így is kiszökhetnek – csakhogy a nagyobb cseppekben jellemzően több vírus is utazik, így statisztikailag még mindig jelentősen csökkenti a fertőzés veszélyét, ha mindenki maszkot visel.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik