Egy friss tanulmányban a szerzők egy különös jelenséget mutatnak be. A csapatnak sikerült dokumentálnia, ahogy polipok látszólag bármiféle ok nélkül halakat ütnek meg – írja a ScienceAlert.
Eduardo Sampaio, a Lisszaboni Egyetem tengerbiológusa szerint előfordul, hogy a polipok és a halak közösen vadásznak, ilyenkor kihasználják egymás morfológiáját és stratégiáját. Az összefogás során olyan viselkedések jelennek meg, melyeknek célja a partner kontrollálása.
Octopuses punch fishes. YES. OCTOPUSES. PUNCH. FISHES!!
Our new paper is out on @ESAEcology, showing that octos express this behavior during collaborative hunting with other fishes. This was probably the most fun I had writing a paper. Ever! (small 🧵)https://t.co/Vwg9BoaSUo pic.twitter.com/PIYuVXpM9t
— Eduardo Sampaio (@OctoEduardo) December 18, 2020
Sampaio és kollégái az Octopus cyanea és több, a Vörös-tengerben előforduló halfaj esetében figyelték meg az együttműködést. A szakértők úgy gondolják, hogy az ütésnek konkrét célja van az állatok közötti interakciókban, feltételezhetően a halak mozgását szabályozza. Bizonyos esetekben a polip akkor is odacsaphat, ha az adott hal nem hajlandó együttműködni, néha azonban úgy tűnik, hogy az ütésnek nincs semmi funkciója.
A kutatók szerint még rengeteg a kérdés a különleges viselkedéssel kapcsolatban. A csapat célja éppen ezért az, hogy tovább tanulmányozza a jelenséget.