A csípések és szúrások okozta fájdalmat a leggyakrabban az úgynevezett Schmidt-féle skála alapján rangsorolják. Justin Orvel Schmidt, az arizonai Délnyugati Biológiai Intézet rovarszakértője az 1980-as években kezdte el kidolgozni indexét, a rendszerben 0–4 közötti értéket kaphatnak az egyes rovarok csípései: a 0-s érték az érzékelhetetlen, a 4-es a legintenzívebb, szűnni nem akaró fájdalmat jelöli. A kutató azt állítja, hogy munkája során 150 különböző faj szúrta meg, bizonyos esetekben szándékosan provokálta ki a csípést, hogy megismerje a fájdalmat.
A skála alapján több Magyarországon előforduló faj szúrása is kifejezetten fájdalmasnak mondható: a lódarázs (Vespa crabro) például 2-es, míg a déli papírdarázs 3-as kategóriájú. A legfájdalmasabb szúrásokkal és csípésekkel viszont hazánkban nehezen találkozhatunk.
Schmidt 4-es értéket eredetileg egyetlen fajnak, az úgynevezett 24 órás hangyának (Paraponera clavata) adott, később azonban más fajoknak, így a tarantulaölő darazsaknak és az angol nyelvben harcos darázsnak (Synoeca septentrionalis) nevezett rovarnak is odaítélte.
A Közép- és Dél-Amerika egyes trópusi erdőiben előforduló hangya az eltérő nyelvekben más-más néven ismert. A 24 órás hangya elnevezés például arra utal, hogy a rovar okozta fájdalom akár egy napig is érezhető, az angol nyelvterületen használt lövedékhangya pedig a fájdalom intenzitását fejezi ki. A szúrás jellemzően nyirokcsomó-duzzanatot, ödémát, tachycardiát és véres székletet vált ki, a méreg fő összetevője poneratoxin nevű neurotoxikus peptid. A szúrás allergiás reakció esetén akár halálos is lehet.
Schmidt leírása alapján a csípés azonnali, intenzív, zsibbasztó, égető, vissza-visszatérő fájdalmat idéz elő, amely hosszú órákon át érezhető. Sok más szúrás mellett a 24 órás hangyáét a népszerű youtuber és ismeretterjesztő, Nathaniel „Coyote” Peterson is kipróbálta – a videó fő jelenetének megértéséhez angoltudás sem kell: a hangya szúrása és Peterson reakciója 13:10-től látható.
A 24 órás hangya egyébként Közép- és Dél-Amerika több őslakos-közösségének kultúrájában is fontos szerepet tölt be, a sateré-mawé törzs tagjainál például a férfivá válás szertartásában használják a rovart. Az őslakosok több száz hangyát gyűjtenek be, azokat elkábítják, majd egy levelekből szőtt felületen rögzítik, melyet egy kesztyűbe helyeznek. a Discovery készített videót.
A szertartásról és előkészületeirőlKiemelt kép: Getty Images