A MASCOT október 3-án szállt le a kisbolygóra. A szerkezet a tervnek megfelelően 17 órán át üzemelt, ezen idő alatt csupán három manővert hajtott végre – írja az IFLScience. A nagyjából 30 centiméter széles és 10 kilogrammos eszköz nem feltölthető akkumulátorral készült.
Bár küldetése nem volt hosszú, így is rengeteg értékes adatot gyűjtött a Ryugun. A szerkezet képes volt elemezni az aszteroida mágneses terét és összetételét, a megszerzett információkat pedig továbbította az anyaszondának, a Hayabusa-2-nek. Sőt, a MASCOT képeket is készített, melyeket most nyilvánosságra hozott a Japán Űrügynökség (JAXA).
A leszállóegység többek közt landolási pontját is megörökítette.
Telitalálat! A leszállásom meglehetősen egyenes volt, nem igaz? Elértem a tervezett leszállási helyemet, »Alice Csodaországát«. Nem is rossz egy újonctól!
– áll a MASCOT Twitter-bejegyzésében.
And I hit the bull’s eye! My descent to Ryugu was rather straight, don’t you think? I made it to my planned landing site ‘Alice’s Wonderland’. Not too bad for a rookie! 😁😁😁 #asteroidlanding https://t.co/agN14VIYXc pic.twitter.com/gnJQ5NNBZd
— MASCOT Lander (@MASCOT2018) 2018. október 12.
A szerkezet emellett az aszteroida déli pólusáról és különböző szikláiról is küldött képeket.
Ever seen an asteroid’s south pole? Ryugu’s is spectacular. Check out that huge block… it’s name is ‘South Polar Rock’ and from what I see it could be up to 100 metres tall! #AsteroidLanding pic.twitter.com/wwFt4Tbr61
— MASCOT Lander (@MASCOT2018) 2018. október 12.
What!? No regolith on Ryugu’s surface? That’s definitely not what I was expecting… it’s a wonderland full of surprises… #AsteroidLanding pic.twitter.com/TINiHIMQrf
— MASCOT Lander (@MASCOT2018) 2018. október 12.
A MASCOT nagyjából egy héttel a Minerva II-1 küldetés két roverének leszállása után landolt a Ryugun. A két szerkezet volt az első ember alkotta eszköz, amely egy kisbolygó felszínén landolt. A Rover 1A és 1B jelű szerkezetek jóval hosszabb missziót teljesítenek majd, mint a MASCOT.
A Hayabusa-2-höz tartozik még egy leszállóegység, amely valamikor 2019-ben fog leválni. Sőt, jövőre maga az űrszonda is fog mintákat gyűjteni az aszteroidáról, mielőtt 2020-ban visszatérne a Földre.
Kiemelt fotó: Twitter/MASCOT Lander