Az alacsony szénhidráttartalmú diéták bizonyítottan segíthetik a fogyást, illetve csökkenthetik bizonyos betegségek kialakulásának kockázatát. Egy új kutatás szerint azonban a szénhidrátbevitel mérséklése így is egészségesebb – írja a BBC.
A Sara Seidelmann, a Brigham and Women’s Hospital munkatársa által vezetett csapat vizsgálatában 15 400 amerikai vett részt. Az alanyoknak egy olyan kérdőívet kellett kitölteniük, mellyel táplálkozási szokásaikat mérték fel. Ez alapján a szakértők kiszámolták, hogy arányaiban mennyi kalóriát vesznek fel szénhidrátokból, zsírokból és fehérjékből.
A kutatók ezután 25 éven át követték nyomon az alanyok egészségének alakulását. Az adatok végül felfedték, hogy azok, akik 50-55 százalékban szénhidrátokból nyertek energiát, kisebb eséllyel haltak meg, mint az alacsony és magas szénhidráttartalmú diétán élők.
Azon résztvevők várható élettartama, akik energiaszükségletük 30 százalékát fedezték szénhidrátokból, ennél négy évvel kevesebb volt. A 30-40 százalékos csoportban ezzel szemben 2,3; a 65 százalékos csoportban pedig 1,1 évvel volt rövidebb az átlagos élethossz.
A kutatók ezután azt is felmérték, hogy melyik egészségesebb: ha az alacsony szénhidráttartalmú diétát állati fehérjével és zsírral, vagy növényivel egészítik ki. Az elemzés alapján előbbi variáció némiképp növeli a korai halál kockázatát.
Éppen ezért Seidelmann azt ajánlja, hogy amennyiben valaki az alacsony szénhidráttartalmú étrend mellett dönt, inkább növényi eredetű zsír- és fehérjebevitelt válasszon mellé.
A tanulmány egyik nagyon fontos üzenete az, hogy nem elég a tápanyagokra koncentrálni, hanem arra is, hogy állati vagy növényi eredetűek-e”
– mondta Nita Forouhi, a Cambridge-i Egyetem munkatársa, aki nem vett részt a kutatásban.
Bár az új eredmények érdekesek, fontos kiemelni, hogy a tanulmány nem tökéletes. Az alanyok például saját maguk számoltak be az étkezési szokásaikról, ez pedig torzíthatta az adatokat.
Kiemelt kép: Thinkstock