Az NWS (National Weather Service) múlt héten figyelmeztetett a hamis előrejelzésekre – mint kiderült, nem véletlenül.
Egy térképet, mely szerint az Irma Kubán és Mexikón át fogja elérni Houstont, például több tízezren osztották meg. A hír egyértelműen hamis, hiszen megjelenésekor a hurrikán még túl gyenge volt ahhoz, hogy a szakértők ilyen pontosan megjósolják haladási irányát.
Keep your eyes out for fake forecasts. THIS is what an official NOAA advisory looks like. Note: forecast only goes out 5 days. #Irma pic.twitter.com/9k87y7jkMz
— NWS (@NWS) 2017. szeptember 1.
Egy másik hoax alapján az Irma már 6-os erősségű hurrikán.
Ezen álhír alapja egy Michel Snyder által írt poszt, mely szerint ha az Irma 6-os kategóriájúvá erősödik, egész városokat törölhet el. A cikk ugyan nem állította, hogy a vihar már most ilyen erős, sokaknak mégis ezt sugallhatta. Snyder írását több mint 50 ezren osztották meg. A hoax terjedését ezután már nem lehetett megállítani, a hírről még az összeesküvés-elméletek koronázatlan királya, Alex Jones is beszélt.
Korábban ugyan a tudósok felvetették, hogy érdemes kibővíteni a Saffir-Simpson-féle hurrikánskálát, az Irma miatt nem vették elő újra az ötletet. Az Irma ugyan 5-ös besorolást kapott, és valóban elképesztő pusztításra képes, nem akkora szörnyeteg, hogy érdemes legyen új kategóriát létrehozni miatta.
Növelik a bizonytalanságot
Rush Limbaugh, egy amerikai rádiós műsorvezető egy keddi adásban arról beszélt, hogy a liberális előrejelzők azért túlozzák el az efféle időjárási eseményeket, hogy megijesszék az embereket, és elhitessék velük, hogy a globális felmelegedés létezik.
Mondanunk sem kell: Limbaugh elmélete nem igaz, a hurrikán már most emberi életeket fenyeget a Karibi-térség szigetein, és akár Floridát is elérheti.
Egyelőre a szakértők sem tudják, hogy a hurrikán pontosan milyen hatásokkal fog járni, a téves információk pedig növelik a lakosságban a bizonytalanságot.
Az Irmáról egyébként kevésbé veszélyes álinformációk is megjelentek, például az a videó, melyen állítólag az látható, amint a vihar eléri az első szigetet; vagy az a kép, amely a hurrikánt mutatja az űrből. Előbbi felvétel valójában legalább egy éve született, utóbbi pedig nem az Irmáról, hanem a Harvey-ról készült.